Zrozumienie natury władzy

Władza w naturalny sposób prowadzi również do niewłaściwego zachowania w sferze seksu. „Sama idea władzy – pisze Keltner – skłania ludzi do częstszego myślenia o seksie. Zwłaszcza osobników i tak skłonnych do swobodnego traktowania «tych» spraw.” Tacy ludzie mają poczucie, że „im się to należy”. Na przykładjeden z prezesów BBC upomniany za opłacenie seksualnych eskapad z funduszu dyspozycyjnego, poczuł się wyraźnie zirytowany. „Odpierdolcie się – oświadczył, po czym dodał z cudowną dezynwolturą – Jestem starym człowiekiem. Wkrótce i tak umrę, więc jeśli BBC to się nie podoba, to fatalnie się składa!”

Czasy się jednak zmieniają, a zrozumienie skłonności związanych z wysoką pozycją w hierarchii pozwala często spojrzeć na rzeczy z dystansu: inteligentny szef może zdać sobie sprawę, że to właśnie z uwagi na posiadaną władzę uważa podporządkowaną mu kobietę za naturalną partnerkę seksualną. To może (choć zwykle tak się nie dzieje) uchronić go od popełnienia kardynalnego błędu, jakim jest uznanie, że kobieta się nim interesuje, gdy w rzeczywistości demonstruje tylko naturalną uległość podwładnego wobec przełożonego.

Nie można jednak wykluczyć, że kobieta rzeczywiście jest zainteresowana szefem. Zrozumienie natury władzy może go wówczas skłonić do zastanowienia się, czy jest dla niej tak atrakcyjny z powodu łysej czaszki i trzęsącego się, wydatnego brzucha, czy też może istotną rolę odgrywa w tym gabinet prezesa? Przy odrobinie szczęścia, ta myśl może wystarczyć (ale znowu trzeba zauważyć, że zapewne będzie inaczej), żeby zaspokajał swoje pragnienia poza miejscem pracy, a przynajmniej gdzieś, gdzie ryzyko oskarżenia o molestowanie seksualne nie jest aż tak duże.

Praca to niewątpliwie dobra rzecz, stwierdził kiedyś eseista E.B. White. Najwyraźniej jednak spędzał za dużo czasu przy maszynie do pisania, ponieważ dodał: „Żałuję jednak, że nie robię teraz tego, co mój pies, który właśnie tarza się w jakimś gnijącym paskudztwie na plaży, żeby odpowiednio pachnieć. On ma taką prostą metodę na podwyższenie własnego statusu i wzbogacenie osobowości.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>