Zasada handicapu (upośledzenia)

Z doborem krewniaczym mamy do czynienia, gdy ma- triarchini wśród koczkodanów przekazuje swój status wnuczce lub gdy William Clay Ford Jr., prawnuk założyciela, obejmuje stanowisko prezesa Ford Motor Co., a dotychczasowy alfa, weteran Jacques Nasser, zostaje zepchnięty ze szczytu drzewa (co prawda, ze złotym spadochronem).

Zasada handicapu (zwana też zasadą upośledzenia) jest najnowszym i najbardziej sprzecznym z intuicją wyjaśnieniem altruizmu. Zgodnie z tą teorią zwierzęta (i ludzie) zachowują się ryzykownie, żeby zademonstrować, iż stacje na to. Im bardziej okazała i śmiała jest taka demon- stracja, tym bardziej umacnia ona status osobnika. Klasycznym przykładem działania zasady handicapu jest pawi ogon. Jego utrzymanie jest bardzo kosztowne, a wielki ogon utrudnia też ucieczkę przed drapieżnikiem. Gdy jednak samiec rozkłada ogon i potrząsa swymi absurdalnymi piórami, zachowuje się tak samo jak Austin Powers wykrzykujący z ekranu „Hej, maleńka, jestem tutaj!”.

Działanie zasady handicapu łatwo też obserwować w ryzykowanych zajęciach rekreacyjnych ludzi z góry hierarchii – wyścigach samochodowych lub akrobacji lotniczej. W istocie akrobacja i filantropia mają ze sobą wiele wspólnego. Przykładem działania zasady handicapu była też decyzja Aarona Feuersteina, przemysłowca z Massachusetts, który nikogo nie zwolnił z pracy po tym, jak całkowicie spłonęła jego fabryka. (W ten sposób Feuerstein zyskał przydomek „porządnego gościa z Malden Mills”). Gdy założyciel CNN Ted Turner ogłosił, że ofiaruje miliard dolarów Organizacji Narodów Zjednoczonych, również .wykonał pokaz zgodny z zasadą handicapu. (Niestety, Feuerstein wkrótce zbankrutował, a Turner później stracił kilka miliardów dolarów, co dowodzi, ze altruistyczne popisy mogą też być bardzo ryzykowne.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>