Zadania asystenta

Jednym ze sposobów na zachowanie odpowiedniej czujności jest utrzymywanie dobrych relacji z osobami zajmującymi stosunkowo niskie pozycje w hierarchii, ponieważ ludzie niemający władzy zwykle trzeźwiej oceniają sytuację niż ich szefowie. Wynika to z prostej logiki. Ludzie u władzy koncentrują uwagę na potencjalnych zyskach i korzyściach, natomiast podporządkowani myślą raczej o prawdopodobnych kosztach. Muszą czujnie obserwować, co dzieje się dookoła, ponieważ są narażeni na najrozmaitsze niebezpieczeństwa, od zwolnienia z pracy po przydział nieprzyjemnego zadania, na które nikt nie ma ochoty. (Fizjolog Robert Sapolsky unieśmiertelnił to stwierdzenie w formie doskonale nadającej się na przysłowie: „Jeśli chcesz wiedzieć, czy słonia w zoo boli brzuch, nie pytaj weterynarza, tylko człowieka, który sprząta wybieg”.) Inteligentny szef uczy się zatem, żeby szanować opinie asystentki.

Choć rzadko mówi się o tym głośno, jednym z głównych zadań asystenta lub asystentki jest właśnie zbieranie informacji dla szefa – taka osoba ma funkcjonować niczym dodatkowe oczy i uszy. Powinna czasem poplotkować ze współpracownikami i zbierać sygnały o możliwych zdarzeniach, jakie mogłyby zaskoczyć jej szefa. Zwykle zresztą to stanowisko zajmują kobiety. I nic dziwnego. Z licznych badań wynika, że kobiety po prostu mają sprawniejsze „społeczne czułki” niż mężczyźni. Nie dzieje się tak dlatego, że są bardziej inteligentne lub wrażliwsze na niuanse ludzkiego zachowania. Kobiety już dowiodły, że gdy mają władzę, potrafią zachowywać się równie głupio i bez wyczucia, jak mężczyźni. Jednak większość z nich nie ma władzy. Kobiety zwracają większą uwagę na innych, ponieważ jest to dla nich technika przetrwania w potencjalnie groźnym środowisku społecznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>