Wydajne i inteligentne budynki

Dziś zielone budynki są po prostu bardziej wydajne i inteligentne, a prawo do słusznej dumy z określenia „zielony” zdobywają na podstawie kryteriów czysto ilościowych. Amerykańska Rada Zielonego Budownictwa, założona przez przedsiębiorców budowlanych i ekologów, ustala standardy w ramach programu Leadership in Energy and Environment Design (LEED). LEED przyznaje punkty na przykład za lepszą wentylację, lepsze wykorzystanie naturalnego światła i widoków, należytą dbałość o ogrzewanie i klimatyzację, użycie w budowie farb, uszczelniaczy, wykładzin i innych materiałów, które wydzielają najmniej toksycznych związków. Suma punktów decyduje o przyznaniu przez LEED srebrnej, złotej lub platynowej oceny. W ciągu ostatnich czterech lat Rada Zielonego Budownictwa przyznała zielony status 188 budynkom, a tysiąc osiemset czeka w kolejce. Według niektórych oszacowań, za dziesięć lat w Stanach Zjednoczonych będzie dziesięć tysięcy budynków spełniających kryteria LEED.

Co spowodowało takie odrodzenie się kierunku w architekturze? Jeszcze całkiem niedawno przecież samą ideę uważano za pomysł równie martwy, jak Clivus Multrum (gdyby ktoś nie pamiętał, była to toaleta wytwarzająca kompost).

„Te budynki są wyjątkowo ekonomiczne. Oszczędność energii wynosi od 30 do 70 procent, a zużycie wody spada o połowę-wyjaśnia Rick Fedrizzi, założyciel i prezes Amerykańskiej Rady Zielonego Budownictwa. – Dla właściciela oznacza to, że musi płacić znacznie mniejsze rachunki. Budynki te są również przyjazne dla użytkowników. Aha, są również dobre dla środowiska.” Pragmatyczny język zysków i wydatków okazał się bardziej przekonujący niż ekologiczna retoryka. „Buduj zielone – przekonuje Rada. – Wszyscy skorzystają.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>