W JEDNOŚCI SIŁA

Warto rozważyć jeszcze jeden aspekt zachowania podwładnych. Gdy okazywanie szacunku, pochlebstwa i inne formy demonstrowania uległości nie wystarczają do nakłonienia szefa, żeby postępował zgodnie z ich życzeniami, pracownicy mogą połączyć siły i postawić na swoim dzięki przewadze liczebnej. Podczas narad uczestnicy często czekają, czy ktoś się odważy powiedzieć na głos coś, o czym wszyscy myślą. A kiedy już tak się stanie, inni dokładają swoje. To typowe zachowanie stadne – masowy udział zabezpiecza każdego przed indywidualnym odwetem. Tak samo zachowują się szympansy. Gdy brutalność samca alfa sprawia, że oburzona samica zaczyna głośno krzyczeć, natychmiast rozlegają się wrzaski jej sojuszników, a po chwili całe stado drze się w niebogłosy, zmuszając alfę do wycofania się.

Podobnie jak szympansy, ludzie stale tworzą nieformalne koalicje i niekiedy wspólnym siłami udaje im się zdetronizować alfę. Na przykład w pewnej szkole trener drużyny piłkarskiej regularnie pozwalał sobie na zjadliwe personalne ataki na młodych zawodników. Starał się również siać niezgodę między poszczególnymi graczami i między spontanicznie tworzącymi się grupami. Drużyna odnosiła sukcesy i nikt nie przeciwstawiał się tyranowi, ponieważ groziło to wykluczeniem z zespołu. A poza tym wszyscy byli skłóceni i dlatego też nie podejmowali wspólnej akcji. W końcu jednak rodzice zgadali się na parkingu, nawiązali nieformalną koalicję i zdecydowali się na interwencję. Liczne maile do dyrektora szkoły z opisami skandalicznego zachowania trenera sprawiły, że facet wyleciał z pracy.

W innej instytucji szef regularnie urządzał podwładnym histeryczne sceny. Niewiele mogli na to poradzić poza wspólnym narzekaniem. Wreszcie pewnego dnia szef rzucił w pracownika teczką, wywołując tak głośny, kolektywny wrzask oburzenia, że dosłyszał to prezes. Łajdak nie został wyrzucony, ale stracił 25 procent premii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>