Uspokajający wpływ hierarchii

Nauki o zarządzaniu zawsze sporo czerpały z sowietologii. Ta dziedzina nauk politycznych rozwijała się w USA w latach 50. i 60. XX wieku, gdy rzeczywiście jednym z podstawowych źródeł informacji o sytuacji politycznej w Związku Sowieckim była obserwacja, kto i w którym miejscu stoi na trybunie honorowej podczas pochodu pierwszomajowego w Moskwie (a kto już nigdzie nie stoi). ZSRS się rozpadł, sowietologia przekształciła się w kremlinologię, ale narzędzia wypracowane przez politologów nadal są w użytku (przyp. red.). zachodzących w tej fazie zmian hormonalnych samce stają się agresywne i silnie rywalizują o prawo do kopulacji. W rezerwacie w RPA, gdzie zdarzyła się ta historia, osierocone samce zaczęły niszczyć wszystko na swej drodze, zabiły nawet wiele białych nosorożców. Biolodzy w końcu wymyślili rozwiązanie: sprowadzili do rezerwatu dorosłe samce. Pod wpływem kontaktu z osobnikami górującymi nad nimi fizycznie i społecznie podrostki szybko zaczęły się zachowywać w bardziej cywilizowany sposób. Obecność starszych samców spowodowała nawet osłabienie popędu płciowego i skończyły się przypadki bezmyślnego niszczenia. Nie trzeba zbytnio wysilać wyobraźni, żeby dostrzec analogię między chuligańskimi słoniami i zachowaniem dwudziestoparoletnich założycieli dotcomów z końca lat dziewięćdziesiątych. Firmy notowane na giełdzie też zwykle lepiej sobie radzą, gdy władza spoczywa w starszych, doświadczonych i pewniejszych rękach.

Uspokajający wpływ hierarchii przejawia się na jeszcze inne sposoby. Objawy szacunku i respektu ze strony podporządkowanych przyczyniają się do ucywilizowania alfy. Nawet najwspanialszy CEO nie jest w stanie długo przewodzić hierarchii, jeśli nie ma solidnego poparcia wśród podwładnych. Inteligentni szefowie starają się zatem pozyskać ich przychylność i polegają na kilku zaufanych zastępcach, którzy informują, gdy to się nie udaje. Aroganckim szefom złe zachowanie może przez jakiś czas uchodzić na sucho, ale ostatecznie kończą jak Michael Eisner z Disneya, który został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska prezesa przez niezadowolonych akcjonariuszy, lub jak jeden z samców alfa de Waala, który zachowywał się tak fatalnie, że naraził się na atak koalicji rozgniewanych podwładnych i „uciekł wysoko na drzewo, gdzie siedział spanikowany i wrzeszczał ze strachu”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>