UKRYTE HIERARCHIE

Jak się wydaje, ewolucja ukształtowała nas w taki sposób, że negujemy istnienie dominacji społecznej, choć w rzeczywistości całym sercem dążymy do jej ustanowienia. To sprawia, że ten centralny fakt w naszym życiu zawodowym jest często niewidoczny nie tylko dla zewnętrznych obserwatorów, ale również dla nas samych. Pewien artykuł opublikowany niedawno w „Harvard Business Review” ukazuje, jak subtelna może być taka hierarchia: „Gdzie leży prawdziwa władza? Kto parkuje obok kogo na parkingu? Kto pierwszy zabiera głos po prezesie podczas narady? Menedżer może zapłacić wysoką cenę za niedostrzeganie takich istotnych wskazówek. To składa się na koszty, jakie muszą ponosić członkowie hierarchii, którym przynosi ona tyle korzyści […] Ci ludzie żyją pod stałą presją, by zawsze wiedzieć, jakie są układy, żeby przypadkiem nie nadepnąć komuś ważnemu na odcisk”.

W pewnej firmie z Michigan rozeszła się plotka, że pierwszego wiceprezesa poproszono, aby poszukał sobie innej pracy. Jednak podczas bożonarodzeniowego przyjęcia w najbardziej ekskluzywnym klubie w okolicy menedżer najwyraźniej wciągnięty w sprawy qui vivre zauważył tabliczkę z nazwiskiem wiceprezesa na szafce obok szafki prezesa. „Wywnioskowałem z tego (jak na razie poprawnie), że plotka była tylko przejawem czyichś pobożnych życzeń. Bo czy można sobie wyobrazić, że ilekroć chcesz się rozerwać i pograć w golfa, musisz siedzieć obok człowieka, którego wywaliłeś z pracy?” (Jedynym wątpliwym elementem tego rozumowania jest założenie, że w grze w golfa chodzi o rozrywkę.)

W przypadku ludzi obsesja na punkcie dominacji społecznej jest na ogół niewidoczna i nieuświadomiona, a jednak stale obecna. Hierarchia może powodować frustrację: niekiedy skłania ludzi do porzucenia pracy i szukania miejsca, gdzie nie obowiązuje pytanie Deminga – „Dlaczego zawsze ktoś musi wygrywać?”. Tyle, że takie miejsce nie istnieje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>