CZY TWÓJ WRÓG JEST RÓWNIEŻ TWOIM SOJUSZNIKIEM?

Na izraelskiej pustyni Negew nie jest łatwo o jadalne ziarna, gdzieniegdzie nie ma ich prawie wcale, w innych miejscach jednak można znaleźć całkiem sporo. Sprytny my- szoskoczek powinien żerować tam, gdzie jest ich najwięcej, prawda? Kłopot w tym, że na otwartej przestrzeni sam może stać się żerem dla sowy płomykówki, a w krzakach często kryje się żmija piaskowa. Biedny i zestresowany myszosko- czek musi zaś podjąć decyzję, gdzie żerować, na podstawie niepełnych informacji o złożonym i zdradzieckim rynku, na którym karą za błąd jest natychmiastowa śmierć. Czy to nie brzmi znajomo? Joel Brown z University of Illinois nazywa to „ekologią strachu”.

Spójrzmy jednak na to z punktu widzenia drapieżników. Sowa i wąż, choć pozornie rywalizują, w istocie są sojusznikami: „Wąż nagania myszoskoczki sowie, sowa nagania je wężowi”. Zupełnie jak Wal-Mart i Target grające w kotka i myszkę z wygłodniałym dostawcą.

Rywale okazują się również użyteczni ze względu na efekt -jak nazywają to biolodzy – „mojego drogiego wroga”. U wielu gatunków, od śpiewających ptaków po lisy, osobnik kontrolujący dany teren stara się unikać konfliktów z sąsiadami. Najwyraźniej zwierzęta rozumieją, że spór o miedzę tylko ułatwia zadanie intruzom. Tacy „drodzy wrogowie” mogą nawet połączyć siły w celu dokonania „skoordynowanej eksmisji”, gdy jakiś nuworysz stara się wcisnąć na ich terytorium. Firma Archer Daniels Midland, gigant przemysłu spożywczego, zwana nawet supermarketem świata, w połowie lat dziewięćdziesiątych zastosowała (acz w szczególnym wariancie) strategię „mojego drogiego wroga” w praktyce, zawiązując nielegalne porozumienie z konkurentami z pięciu kontynentów w celu podbicia ceny kluczowych komponentów wielu produktów spożywczych. Jedno z (nieoficjalnych) firmowych haseł ADM z tego okresu brzmiało: „Rywale są naszymi przyjaciółmi, naszymi prawdziwymi wrogami są klienci”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>