TO NIESPRAWIEDLIWE

Małpy nie potrafią posługiwać się językiem, dlatego nie plotkują. Ale niewiele im do tego brakuje, choć nie jęczą błagalnie: „Och, Boże, musisz mi powiedzieć…”. Natomiast podsłuchują i obserwują inne małpy. Pilnie śledzą zachowanie zwierząt w otoczeniu i wykorzystują tę społeczną wiedzę, żeby zdobywać przyjaciół i wpływać na inne osobniki. Są też bardzo czułe na to, czy organizacja traktuje je sprawiedliwie.

W artykule, który w „Naturę” opublikowany został pod nieco prowokacyjnym tytułem Małpy odrzucają nierówne płace, badacze z Yerkes National Primate Research Center opisali, co się stało, gdy zapoznali brązowe kapucynki z gospodarką pieniężną. Brązowe kapucynki to gatunek bardzo społecznych i chętnych do współpracy małpek z Ameryki Południowej. „Pieniędzmi” w tym eksperymencie były granitowe kamyki. Badacze nauczyli kapucynki, że w zamian za kamyki mogą otrzymać kawałek ogórka lub winogrono. Dwie kapucynki siedziały w klatkach ustawionych tak, żeby każda widziała, co druga dostaje w zamian za swoje „pieniądze”. (Tak się złożyło, że w tym eksperymencie wzięły udział tylko samice.) Jeśli obie dostawały po kawałku ogórka, zjadały go z przyjemnością i wszystko było w porządku. Jeśli natomiast jedna dostała kawałek ogórka, a druga winogrono, natychmiast pojawiały się dobrze znane w każdej organizacji kłopoty. „Małpki reagowały negatywnie na wcześniej akceptowaną nagrodę, jeśli uznały, że druga otrzymała coś lepszego” – stwierdzili naukowcy. Rozłoszczona kapucynka często głośno protestowała i wyrzucała ogórek z klatki, choć nadawał się do zjedzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>