SZALEŃCY Z BUDŻETEM, ODPRĘŻCIE SIĘ

Wróćmy teraz do naszej szefowej ds. bezpieczeństwa, siedzącej w swoim gabinecie i rozmyślającej, jak bardzo chciałaby przyłączyć się do zespołu i nie zostać przy okazji rozjechaną przez walec drogowy. Jak każdy człowiek, czuła przez chwilę pokusę poddania się negatywnym emocjom i zignorowania problemu w nadziei, że sam się jakoś rozwiąże. Nie chciała prowokować konfliktu z szefem ochrony. Jednak w powierzonych jej pieczy budynkach było wiele laboratoriów, w których naukowcy prowadzili różne eksperymenty z lotnymi i łatwopalnymi substancjami. Nie mogła przestać myśleć, że w przypadku pożaru łańcuchy na drzwiach ewakuacyjnych uniemożliwią im ucieczkę. Poza tym łańcuchy nie były do niczego potrzebne. Laboratoria stały na ogrodzonym terenie, patrolowanym przez strażników uzbrojonych w broń automatyczną.

Wieczorem tego dnia kobieta z własnym mężem odegrała z rozmowę, jaką zamierzała przeprowadzić z szefem ochrony. „Sądziłam, że to skończy się gigantyczną awanturą” – przyznaje. Wiedziała jednak, że „osiągnięcie czegokolwiek jest łatwiejsze, jeśli rozumiesz punkt widzenia drugiej strony. W ten sposób można skłonić do współpracy nawet ludzi, którzy uwielbiają konflikty”. Razem wymyślili odpowiednią strategię.

Następnego dnia ponownie spotkała się z szefem ochrony. „Pan patrzy na kwestię bezpieczeństwa budynków od zewnątrz, ja natomiast od wewnątrz” – zaczęła rozmowę. Ta uwaga spowodowała tak radykalną zmianę nastawienia rozmówcy, że nawet po wielu latach wspominała to ze zdziwieniem. „To całkowicie zmieniło atmosferę. Udało mi się skłonić go, by spojrzał na problem z mojej perspektywy, ponieważ rozumiałam jego punkt widzenia. «Jest takie nowe rozwiązanie techniczne – powiedział. – Wyjście ewakuacyjne zamyka się od zewnątrz, ale w środku jest dźwignia otwierająca drzwi, połączona z systemem alarmowym. Możemy to zastosować».”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>