Strategie podwładnych

Dobrze wiadomo, jak dominujący prezes może skutecznie oczarować radę nadzorczą. Zaskakujące jest natomiast, że takiemu czarowi ulegają nawet najpotężniejsi. Na przykład rada nadzorcza Hollinger International odnosiła się do kanadyjskiego magnata medialnego Conrada S. Blacka z jawnym podziwem. W roku 2004 w korporacji wybuchła „wojna na górze” i Hollinger przedstawił amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy raport zarzucający Blackowi i kilku innym menedżerom, iż „świadomie i celowo ograbiali” firmę. Oskarżony, co prawda, natychmiast stwierdził, że raport składa się z „przesadnych stwierdzeń przemieszanych z oszczerstwami”, ale nikt nie zakwestionował zawartego w nim szczerego przyznania, iż członkowie rady nadzorczej pełnili swoje obowiązki „niedbale” i „pasywnie”.

Przykłady – rada zaakceptowała sprzedaż dwóch lokalnych gazet Hollingera prywatnej firmie należącej do Blacka po dolarze za sztukę: to niewiele więcej niż płaci czytelnik za jeden numer gazety w kiosku. Nikt nie podważył racjonalności tej transakcji. Firma Blacka szybko sprzedała obie gazety za 730 000 dolarów. Inna gazeta Hollingera wylądowała w portfelu Blacka również za jednego dolara, choć był potencjalny nabywca, który chciał za nią zapłacić milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy.

W tym samym czasie Black zatrudniał swoją żonę Barbarę Amiel na stanowisku „wiceprezesa do spraw wydawniczych”, z pensją w wysokości miliona stu tysięcy dolarów rocznie. Zależnie do tego, komu wierzyć, jej obowiązki polegały albo na „udziale w podejmowaniu decyzji o zatrudnianiu na ważnych stanowiskach” i „konsultacjach w sprawach wydawniczych”, albo na „czytaniu gazet, jedzeniu lunchu i gadaniu z mężem o codziennych sprawach”. Amiel była również felietonistką „Daily Tele- graph”, głównej gazety Hollingera w Wielkiej Brytanii, za co otrzymywała średnio 247 000 dolarów rocznie (Black narzekał, że to za mało).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>