Stosunek zachowań pozytywnych do negatywnych – kontynuacja

Instrumenty społeczne takie jak podziękowania i wyrazy uznania wywierają pozytywny wpływ, „nawet gdy pensje są bardzo wysokie, a w organizacji wszyscy są przekonani, że zarówno kadra, jak pracownicy dostają furę pieniędzy” – uważa Fred Luthans, profesor zarządzania z University of Nebraska. Same bodźce finansowe mogą spowodować wzrost efektywności o 23 procent. Gdy jednak są połączone z pozytywnymi komentarzami i publicznymi wyrazami uznania, wydajność może skoczyć aż o 45 procent.

Osiągnięcie stosunku pięć do jednego może się wydać trudnym zadaniem w typowym miejscu pracy. To cholernie dużo pozytywnych zdarzeń. Jeszcze więcej obaw może wzbudzić fakt, że według Losady taki stosunek zachowań pozytywnych do negatywnych jest również konieczny w domu, gdy staramy się znaleźć w sobie dość energii, by zadbać o pomyślność naszej rodziny. John Gottman z University of Washington stwierdził, że małżeństwa, w których stosunek ten jest niższy, są praktycznie skazane na rozwód. Ciekawe, że ta magiczna liczba wyraża również w przybliżeniu stosunek pozytywnych zachowań Ciskania, dzielenia się jedzeniem, siedzenia razem) do negatywnych (gryzienie rywala w jądra) wśród małp. Proporcja pięć do jednego zaczyna wyglądać na podstawową właściwość wszystkich naczelnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>