Staraj się ocenić siłę ataku

Obserwując makaki, Frans de Waal dostrzegł, że osobniki obdarzone pewnością siebie, gdy już dochodzi do walki o dominację, koncentrują się wyłącznie na głównym przeciwniku, tak jakby pozna nim nikogo nie było. Małpy mniej pewne siebie i o słabszej pozycji zwykle, atakując przeciwnika, rozglądają się wokół, w poszukiwaniu potencjalnych sojuszników wśród obserwatorów. Przed rzuceniem wyzwania „przesadnie i gwałtownie kręcą głową”. W konfliktach interpersonalnych człowiek słaby i niepewny zwykle również po rzuceniu alfie wyzwania nerwowo rozgląda się po pokoju w poszukiwaniu wsparcia.

Jeżeli jesteś podwładnym, powinieneś dwa razy pomyśleć przed przyłączeniem się do takiego, wyraźnie kiepsko przygotowanego ataku. Natomiast jeśli jesteś alfą, pamiętaj, że zawsze warto powstrzymać się przed zmiażdżeniem przeciwnika. Jeżeli potrafisz zachować się tak, by atak sam wygasł, to wzmocni twoją pozycję. A przy okazji, obserwując, czy w odpowiedzi na wyzwanie ludzie w milczeniu unoszą brwi, czy robią nieprzyjazne grymasy, można oddzielić potencjalnych buntowników od lojalnych sojuszników.

Gdy małpa o niskiej pozycji w stadzie (obojętne, samiec czy samica), chce ułagodzić osobnika dominującego lub zadeklarować, że uznaje jego wyższy status, pochyła się, wypina zadek i pozwala mu pokryć się oraz wykonać kilka ruchów kopulacyjnych. Nie chodzi tu o seks – to tylko uprzejme stwierdzenie Jesteś szefem i ja to wiem”. We współczesnych firmach taka forma demonstrowania uległości nie jest na ogół tolerowana, ale podwładni nie powinni zapominać, że w wielu organizacjach nadal obowiązują analogiczne zwyczaje-tyle że odpowiednie deklaracje wyrażane są za pomocą słów albo właściwych komunikatów niewerbalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>