Środki okazywania szacunku – kontynuacja

W rzeczywistości schemat zachowania oznaczającego zakłopotanie zwykle obejmuje jeszcze dwa kroki, oprócz tych, które już zostały wskazane: po siódme, wszyscy się razem śmieją, po ósme, pochylają się ku sobie, jakby przyciągała ich jakaś magnetyczna siła, i dotykają się wzajemnie. Demonstracja zakłopotania lub zawstydzenia ma dowieść, że winny zna i akceptuje normy społeczne.

Ta taktyka jest skuteczna. Ludzie, którzy popełnili gafę, nieposłuszne dzieci i politycy przyłapani na kłamstwie lub innym naruszeniu norm „są bardziej łubiani i karani łagodniej, gdy okazują zakłopotanie lub inaczej demonstrują uległość”. W zaprojektowanym przez Keltnera „eksperymencie procesowym” oskarżeni o handel narkotykami, którzy okazywali skruchę, dostawali łagodniejszy wyrok i wcześniej mogli liczyć na warunkowe zwolnienie niż przestępcy zachowujący się obojętnie lub wyzywająco.

Znacznie bogatszy repertuar środków okazywania szacunku zapewniają słowa. Pozbawieni pewności siebie pod- władni starają się usilnie, żeby nie wygłaszać zbyt stanowczych stwierdzeń lub nawet choćby z lekka kontrowersyjnych opinii, ponieważ stale się lękają, że konflikt zaszkodzi ich relacjom z szefem. (W korporacji Hollinger, według raportu firmy przekazanego Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy, „wszyscy członkowie rady przynajmniej implicite przyjmowali, że Black usunie każdego, kto ośmieli się na serio sprzeciwić jego dyktatowi. Takie rzeczy nie mogły się zdarzyć wjego spółce”.) Podwładni łagodzą swoje wypowiedzi, dodają zastrzeżenia i zwroty osłabiające siłę słów, takie jak „przypuszczam”, „w pewnej mierze”. Intonacja zdań twierdzących pod koniec wyraźnie się zmienia lub wprost zmieniają się one w pytania, gdy dodane zostaje coś w rodzaju „a jak pan sądzi?”. Powszechnie wykorzystywana jest samokrytyczna preambuła w stylu „Nie jestem pewien, czy o to panu/pani chodzi, ale…”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>