SŁUCHAJ PILNIE!

Śledzenie zachowań głównych aktorów nie jest jedną rzeczą, jaką muszą czynić zwierzęta, żeby zrobić karierę. Powinny jeszcze zwracać uwagę na choćby i niepozorne sygnały dobiegające spoza sceny. Pewnego dnia w Botswanie obserwowałem stado pawianów wędrujących przez sawannę. Ich zaokrąglone głowy prawie nie wystawały ponad wysoką trawę. Zwierzęta szły prosto w kierunku geparda, który skradał się ku nim przy samej ziemi. Nagle z gałęzi pobliskiego drzewa dostrzegł geparda dzioborożec i podniósł alarm. Pawian prowadzący stado spojrzał na niego, domyślił się obecności drapieżnika i zmienił kierunek. Zdemaskowany gepard zrezygnował. (Dobrze się dla niego złożyło: w walce z pawianami nie miałby szans.) Drapieżnik i ofiary nawet się nie widziały. Po prostu potrafiły odczytywać sygnały z otoczenia.

Podobną funkcję spełniają pogaduszki w biurze. Pracownik wykonujący zlecenie dla pewnej firmy odgadł na podstawie fragmentów przypadkiem zasłyszanej rozmowy, że spółka ma być sprzedana. Wobec tego pracował dniami i nocami, żeby skończyć przed terminem. Menedżer, który podpisał dla niego zlecenie, zapłacił bez dyskusji za robotę (i dodał premię, gdyż koszty nie miały już dla niego znaczenia). Gdyby zleceniobiorca nie dowiedział się o planowanej zmianie właściciela, mógłby paść ofiara nowego menedżera, który zapewne chciałby zademonstrować swój talent do cięcia kosztów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>