RYTUALIZACJA

To pierwsza ważna lekcja z zakresu dominacji społecznej: walka rzadko polega na otwartej przemocy fizycznej. Frans de Waal obserwował kiedyś, jak samiec alfa Nikkie gonił swego rywala Luita po całym wybiegu. Samiec szympansa jest pięć razy silniejszy niż przeciętny gracz w amerykański futbol i w przybliżeniu ma tyle samo poczucia przyzwoitości. Nic dziwnego, że pozostałe szympansy pryskały na bok, gdy ci dwaj wzbijali tumany pyłu. Ich wrzaski słychać było w drugim końcu zoo. W końcu Nikkie i Luit usiedli na gałęziach martwego dębu, w bezpiecznej odległości od siebie, i ciężko dysząc, stopniowo wracali do równowagi. Jednak w ciągu całej tej awantury nawet się nie dotknęli.

Rywalizujące pawiany również unikają walki. Zamiast tego siadają na czubkach sąsiednich drzew i drą się na siebie, aż wreszcie ten, który krzyczy dłużej i głośniej, zostaje zwycięzcą. Stawiają na swoim, demonstrując, że jeśli tylko zechcą, mogą okazać się groźne. Biologowie nazywają takie demonstracje agresywnych zamiarów zachowaniami zry- tualizowanymi. To pozwala zwierzętom wymieniać symboliczne sygnały zamiast prawdziwych ciosów i ukąszeń.

Zrytualizowane groźby są stosowane również w świecie biznesu, po prostu dlatego, że to pozwala ograniczyć koszty. W toku ewolucji nieokrzesane jednostki skłonne do gwałtownej agresji często kończyły karierę szybko i bez sukcesów. Nawet jeśli jakimś cudem udało się im uniknąć śmierci, traciły zbyt wiele energii na walkę, zamiast koncentrować się na zdobywaniu pożywienia i seksie, a mała liczba kopulacji zdecydowanie utrudnia przekazanie genów następnemu pokoleniu. Zwierzęta, które zatryumfowały, blefując i demonstrując oraz stosując inne formy zrytualizowanej agresji, żyły dostatecznie długo, by dochować się licznych wnucząt.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>