Roztropny lider

Stringer za to często dzwonił do swego brata Roba, szefa brytyjskiego oddziału Sony. „Kurwa, dlaczego muszę znosić tego faceta? – mówił. – Kurwa, dlaczego my mu płacimy? Powiedz mi, co on właściwie robi. Powiedz mi, co on sobie myśli. Co ten facet sobie myśli!”

Wreszcie, gdy zyski działu prowadzonego przez Mottolę spadły, Stringer zyskał pretekst. Podniósł zasłony w stale zaciemnionym gabinecie Mottoli na trzydziestym drugim piętrze i wykopał go, mówiąc metaforycznie, przez okno, a następne wydał standardowy, obłudny komunikat prasowy, w którym nazwał go „swoim idolem”.

U szympansów alfa na ogół nikomu nie musi się kłaniać, natomiast wśród ludzi rzadko się zdarza tak absolutna dominacja. Nasza dobra pozycja w niemal każdej hierarchii zależy od uległości wobec osób na wyższych szczeblach drabiny, nawet gdy możemy się cieszyć oznakami szacunku wszystkich poniżej. Don Tommy nie tylko nie chciał podporządkować się Stringerowi, ale nawet nie jeździł na spotkania z szefami Sony w Tokio. Natomiast Stringer usilnie starał się okazywać im należną atencję (japońskie wyrażenie to atamaga sageru, czyli „pochylać głowę”). Zaprosił prezesa Sony Nobuyukiego Idei do Da- vos i posadził na prywatnym przyjęciu obok takich nowojorskich sław jak Barbara Walters. Gdy w 2005 roku Idei po serii błędów musiał złożyć rezygnację, Stringer awansował. Jest jednym z nielicznych cudzoziemców, którzy objęli władzę w japońskiej korporacji.

Każdy roztropny lider uczy się tańczyć subtelnego menueta, na zmianę demonstrując dominację i uległość. W odróżnieniu od szympansów, nie spędzamy całego życia w jednej grupie społecznej. Handlowiec lub konsultant muszą znaleźć właściwą drogę w kilku hierarchiach w kilku firmach w ciągu jednego dnia. Starszy menedżer, który zalicza parę posiedzeń pod rząd, musi nauczyć się tego samego, a jednocześnie może wypaść z gry, jeśli nie zdoła nawiązać właściwego kontaktu z różnymi grupami („stadami”) wewnątrz jednej organizacji.

Możemy zyskać, nie tylko okazując uległość odpowiednim osobom, ale również uważnie obserwując, jak czynią to inni. W ten sposób udaje się zwykle odczytać ukryte zamiary różnych ludzi, te bowiem wpływają na przebieg wszystkich relacji społecznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>