PROSTE RADY, JAK LEPIEJ KORZYSTAĆ Z PLOTEK

Jakie praktyczne wnioski wynikają z tych rozważań dla naszego funkcjonowania w organizacji?Niezależnie od wszelkich wysiłków ekspertów od zarządzania zasobami ludzkimi, pracownicy zawsze będą plotkować. Próby oduczania ich tego są równie skuteczne, jak uczenie psa, by nie obwąchiwał tyłków innym psom.

Jeśli jesteś szefem i faworyzujesz niektórych pracowników lub uprawiasz jakieś inne urągające poczuciu sprawiedliwości praktyki, twoi podwładni na pewno to zauważą. Nie rób takich rzeczy, a jeżeli kogoś awansujesz, przygotuj wiarygodne uzasadnienie.

Jeśli docierają do ciebie groźne lub demoralizujące plotki, reaguj na nie szczerze i uczciwie: „Wszyscy słyszeliśmy, że firma sprawdza, czy tę samą pracę można wykonać taniej w Malezji. Wiem, że mamy jeszcze szansę udowodnić, iż potrafimy to robić lepiej i przy niższych kosztach”.

Jeśli natomiast powiesz ludziom, że nikt nawet nie myśli o przeniesieniu produkcji zagranicę, a dwa miesiące potem każesz im pakować maszyny do wysyłki do Kuala Lumpur, nikt już ci nigdy nie uwierzy. Wszyscy będą polegali wyłącznie na plotkach. (Tyle, że teraz plotki będą kursować w zakładzie w Kuala Lumpur. Tam też zawędruje twój etat. Albo nie.)

Wbrew obiegowej mądrości, menedżerowie powinni wykorzystywać plotki jako instrument tworzenia poczucia przynależności wśród pracowników. Spece od HR mają rację w jednej sprawie – umiejętne wykorzystanie poczty pantoflowej nie oznacza, że powinieneś dzielić się z pracownikami wszystkimi kłopotami lub wyrzekać na tego bałwana, wiceprezesa do spraw produkcji, durnia, który nie robi, co do niego należy, a do tego jeszcze czyta tylko komiksy. Pamiętaj, że w niektórych krajach „ten bałwan” może za coś takiego z powodzeniem pozwać firmę i zażądać odszkodowania za narażanie go (poprzez rozpowszechnianie plotek) na pracę we wrogim otoczeniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>