PROSTE RADY, JAK LEPIEJ KORZYSTAĆ Z PLOTEK CZ. III

Szofer natychmiast jej wyjaśnił, że Nancy ma romans z pierwszym wiceprezesem, którego żona nawet wynajęła prywatnego detektywa, ale wice i Nancy (skądinąd też mę- żatka) byli tak ostrożni, że podczas wspólnych wyjazdów podróżowali różnymi samolotami. Dziś Nancy jest już wiceprezesem. Nasza menedżer, która się tego wszystkiego dowiedziała od kierowcy, nie mogła oczywiście wykorzystać zdobytych informacji, nie zamierzała przecież nikogo szantażować. Dostała jednak użyteczną lekcję korporacyjnej kremlinologii.

Pogłoski często stanowią ważną wskazówkę, jak inwestować energię i po której stronie się opowiedzieć. Sun Microsystems utworzył kiedyś specjalny, tajny zespół do opracowania nowego programu. Kierowanie pracami zespołu powierzono programiście, ale firma oddelegowała też do tego zadania specjalistę od zarządzania. Nieuchronnie musiało dojść miedzy nimi do konfliktu. Pracownicy obstawiali, kto wygra i zmusi drugiego do odejścia. Ze względu na zwyczaje panujące w świecie korporacji, za pewniaka uchodził menedżer. „Ale jeden facet wiedział, że ten programista raz na tydzień gra w hokeja z prezesem Scottem McNealy. Ostatecznie to gość od zarządzania musiał zrezygnować. ” Pewniak przegrał, jak to się często zdarza, a plotka okazała się warta uwagi.

Plotka jest użyteczna jako środek spajający więzi społeczne lub jako źródło informacji, tylko wtedy, gdy relacja między stronami jest wzajemna i opiera się na zaufaniu. Ufaj, ale miej czy otwarte! Wzorem niech będzie pani menedżer z pewnej dużej firmy. Ona wie, że współpracowników można doskonale użyć w roli szpiegów i sojuszników. Najpierw jednak sprawdza, czy można im ufać – przekazuje dyskretnie jakąś cenną informację (nie na tyle jednak cenną, by jej rozpowszechnienie spowodowało zbyt duże szkody). W ten sposób może się przekonać, czy posłuchają jej prośby o utrzymanie tajemnicy, a także „czy rozumieją, że oczekuję wzajemności”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>