Prezes ze świata pawianów

Pawiany stopniowo zgromadziły się na brzegu, kręciły się wkoło i mruczały, jakby również zastanawiały się nad tymi ponurymi perspektywami i starały się zdecydować, czy iść dalej, czy się wycofać. Sezon lub dwa temu lew zabił tu jednego z ich towarzyszy i one wciąż o tym pamiętały. Kika wdrapało się na drzewa, żeby zjeść owoce i rozejrzeć się, czy w wodzie nie kryje się jakieś zagrożenie.

Prezes ze świata pawianów mógłby powiedzieć, że był to punkt zwrotny, krytyczna chwila podejmowania decyzji. To była Pierwotna Decyzja. Takie decyzje podejmowaliśmy niezliczoną ilość razy w przeszłości, na brzegu tylu zapomnianych już sadzawek i rzek, z takim niepokojem i lękiem, że pozostały po nich ślady w naszych mózgach. To, jak niegdyś radzili sobie nasi przodkowie, zbliżając się do wodopojów, ma wpływ na sposób podejmowania decyzji przez ludzi współczesnych. Psychologiczny mechanizm, zwany w naukowym żargonie „negatywną inklinacją” (albo „efektem negatywności”), wbudowany w nasze mózgi, sprawia, że zawsze widzimy dobre powody, żeby się wycofać, i wiecznie wypatrujemy, czy gdzieś nie czyhają leopardy.

Starsza samica znana z odwagi w starciach z leopardami weszła do wody po pachy. Przez stado przeszła fala pomruków, brzmiących niczym niechętne szepty docierające z tylnych ław Izby Gmin. Dorosłe samce ruszyły za nią, a potem poszły z nimi pozostałe pawiany. Każdy się wahał. Każdy się zastanawiał. Och, stary, a jeszcze coś mnie zje! Jeden po drugim wchodziły jednak do spokojnej wody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>