PRAWA RĘKA SZEFA

W świecie zwierząt osobniki podporządkowane pilnie śledzą alfę również po to, żeby schodzić mu z drogi. Gdy alfa pędzi ścieżką, podporządkowani powinni bez zwłoki usuwać się na bok. Inteligentne zwierzęta uważnie obser- wują jego zachowanie, dzięki czemu mogą dostrzec oznaki zagrożenia, nim jeszcze pojawi się zrytualizowana groźba. Groźne demonstracje zwierząt przyjmują różne formy: ich postać zależy nie tylko od gatunku, ale również od indywidualnych predyspozycji. Na przykład Frodo, brutalny szympans alfa ze stada Kasakala z Parku Narodowego Gombe, zwykle przygryzał przed atakiem górną wargę, zapewne w celu ukrycia wrogich uczuć: to pozwalało mu niespodziewanie dopaść ofiarę.

Umiejętność dostrzegania takich sygnałów jest warunkiem przetrwania. Pracownicy EDS wiedzieli, że Ross Pe- rot jest bliski wybuchu, gdy wyraźnie czerwieniało mu lewe ucho. Dyrektor pewnej firmy produkującej programy telewizyjne pocierał twarz tym mocniej, im bardziej był wściekły. Gdy nowi pracownicy nie dostrzegali tego sygnału i nadal upierali się przy jakimś niewydarzonym pomyśle, weterani wstawali od stołu i przyglądali się rozwojowi wypadków z niezdrową fascynacją, z jaką zwykle oglądamy policyjne filmy przedstawiające najtragiczniejsze wypadki samochodowe.

W pewnej spółce z Wall Street, gdzie Sandy Weill stawał się coraz potężniejszym alfą, „pracownicy szybko nauczyli się, że mogą ocenić nastrój i nastawienie szefa, obserwując jego cygaro. Jeśli nieustannie wkładał i wyjmował je z ust oraz powtarzał «tak… tak… tak…», to znaczyło, że słucha, co do niego mówią. […] Jeżeli obracał cygarem w ustach i mamrotał «okey, okey, okey», wiedzieli, że pora się zamknąć i zakończyć rozmowę”. Tak przynajmniej opisuje to autorka biografii Weila, Monika Langley.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>