Pracownik z silnie rozbudowaną motywacją

Ludzie podejmują też zdecydowanie odmienne wybory w zależności od tego, czy sytuacja przedstawiona jest w kategoriach ewentualnych zysków, czy strat. Wyobraź sobie, że badacz proponuje ci albo 1000 dolarów, albo 50 procent szans na wygranie 2500 dolarów. Jeśli zachowasz się tak jak większość badanych, wybierzesz gwarantowany tysiąc dolarów. Gdy natomiast ludzie słyszą, że albo mogą stracić 1000 dolarów, albo mają 50 procent szans na stratę 2500, większość wybiera bardziej ryzykowną strategię. Wydaje się, że zachowujemy się asekurancko i wybieramy pewny, choć mniejszy zysk, natomiast możliwość straty budzi w nas taki lęk, iż decydujemy się na poważne ryzyko, byle tylko jej uniknąć.

Zrozumienie takiego wrodzonego nastawienia może mieć kluczowe znaczenie w biznesie. Na przykład wystarczył jeden pracownik z silnie rozbudowaną motywacją do odrabiania poniesionych strat, by doprowadzić do bankructwa bank Barings – w roku 1995 Nick Leeson, gwiazdor handlu instrumentami pochodnymi z oddziału w Singapurze, stracił 1,2 miliarda dolarów, gdy usiłował odzyskać nietrafnie zainwestowane 317 milionów. To spowodowało upadłość Baringsa, banku z ponad dwustupięć- dziesięcioletnią tradycją.

Dziwne natomiast, że negatywna inklinacja najwyraźniej nie występuje w przypadku oceny inteligencji (co, być może, częściowo przynajmniej tłumaczy, dlaczego przełożeni często błędnie oceniają takich pracowników jak Leeson. To również pomaga zrozumieć, dlaczego zdarza się, że organizacje dumne ze swej inteligencji popełniają zupełnie idiotyczne błędy: najwyraźniej gubi je nadmierna pewność siebie). „Ktoś, kto raz zachował się bardzo inteli- gentnie, a nawet trzy razy wyjątkowo głupio, wciąż uważany jest za osobę inteligentną” – twierdzi Rozin. Jego zdaniem jest to wynik rzadkości inteligencji. Ktoś wpadł na jeden dobry pomysł i pięć kiepskich, ale dobre pomysły stanowią prawdziwą rzadkość i mogą przynieść naprawdę duże zyski, dlatego lepiej takiego kogoś słuchać. „Gdy chodzi o zdolności, oceniamy ludzi na podstawie ich najlepszych osiągnięć.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>