Podwładni w firmie

W innych eksperymentach udało się stwierdzić, że podwładni złego szefa mają zwykle podwyższony poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Nie jest to niespodzianką, znacznie bardziej intrygujący jest fakt, że chronicznie podwyższony poziom kortyzolu może spowodować obumieranie komórek w regionie mózgu zwanym hi- pokampem, co ma fatalne konsekwencje. (Każdy poniżany pracownik, który zastanawia się, czy zacisnąć zęby i jakoś wytrzymać, a także każdy chamowaty szef, przekonany, że sam jest bez winy, tylko jego podwładni cierpią na martwicę mózgu, powinien czytać dalej.)

Interpretacja, jaką tu przedstawiam, opiera się również na badaniach ewolucjonistów, którzy przyczynili się do osadzenia obserwacji, kto komu i co robi, w szerszym kontekście studiów nad tym, jak pojedyncze osobniki i gatunki (oraz firmy) przeżywają i prosperują w dłuższym okresie. Na przykład, strach w miejscu pracy może być niebezpieczny, ale wzbudzanie lęku czasami okazuje się skuteczne, przynajmniej przez jakiś czas. Ewolucjonizm pomaga wyjaśnić, kiedy, w jakich okolicznościach i dlaczego tak się dzieje.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element mojej koncepcji. Lubimy się porównywać – a jeszcze chętniej porównywać współpracowników – do zwierząt, ponieważ bywa to zabawne, a śmiech z samego siebie (albo z szefa) to niezła metoda, by skłonić ludzi do przełknięcia nieprzyjemnej prawdy, że rzeczywiście zachowują się jak wielkie małpy. Pamiętając o tym, w mojej książce nie ograniczam się jedynie do naszych najbliższych krewnych: naczelnych, lecz poruszam się swobodnie po całym królestwie zwierząt, od błazenków po epoletniki krasno- skrzydłe. Przyjmuję, że ludzie demonstrują pełne spektrum zwierzęcych zachowań (choć niektórzy w większym stopniu niż inni), dlatego warto spojrzeć na nasze życie w pracy z nowej perspektywy. Glisty, powiadasz? One nie są dostatecznie dziwaczne, żeby wyjaśnić nasze życie w pracy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>