PEŁNE SZACUNKU WYZWANIE

Niewątpliwie życie podwładnych jest pełne niebezpieczeństw. W pewnej firmie na przykład prezes podczas narady z dwoma wiceprezesami zdjął buty i skarpetki, po czym zażądał, by powąchali jego stopy. „Twierdził, że pachną jak ciasto drożdżowe z truskawkami” – relacjonował później jeden z nich. (Niestety, nie powiedział, czy wraz z kolegą pochylili się, żeby sprawdzić.)

Trudny szef może czasem skłonić podwładnych do podjęcia niezbyt przemyślanych kroków zaradczych. Pewien Kalifornijczyk zatrudniony w stanowym szpitalu psychiatrycznym zapoznał się z teoriami B.F. Skinnera. Skin- ner, którego ciasne, mechanistyczne koncepcje życia społecznego na szczęście dawno już straciły popularność, uważał zachowanie za efekt warunkowania. Głosił tak zwaną inżynierię społeczną: odpowiednia kombinacja bodźców powinna zawsze prowadzić do wywołania lub stłumienia określonej reakcji. Między innymi proponował, jak to określił, „metodę warunkowania przez przybliżenie”: jeśli nagradzamy psa, ilekroć choć trochę zbliży się do wykonania postawionego zadania, to wcześniej lub później je wykona. Pracownik postanowił zastosować technikę Skinnera do nauczenia szefowej, niczym złego psa, żeby odnosiła się do niego przyzwoicie.

„Tak to robiłem. Pierwszego dnia, gdy przyszedłem do pracy-opowiadał z dumą w programie National Public’s Radio Talk of the Nation – zorientowałem się, że trafię do trzeciej grupy. Nie miałem na to ochoty, ale [… ] Poszedłem do niej pierwszy i spytałem «Czy chce pani, żebym dziś pracował w trzeciej grupie?». Spojrzała mi w oczy i powiedziała «Tak». Potem, gdy widziałem, że podłoga jest brudna, pytałem ją «Czy chce pani, bym tu posprzątał?». Ona znowu spoglądała na mnie i mówiła «Tak». Po kilkuset powtórzeniach stała się w tym naprawdę dobra. Jak tylko mnie widziała, mówiła «Tak». Sądzę, że mógłbym ją poprosić o wolne popołudnie, a ona też by się zgodziła. Staliśmy się kumplami i naprawdę nie musiałem się wiele starać, by skłonić ją do powiedzenia «Tak», ponieważ byliśmy w świetnych stosunkach […]”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>