NIENATURALNY LEK PRZED KONFLIKTEM CZ. II

Twierdzenie, że ludzie utrzymujący zdrowe stosunki z innymi z iście anielską wrażliwością unikają konfliktów i agresji, nie pasuje też do codziennych doświadczeń. Większość z nas była świadkiem sytuacji – lub osobiście doświadczyła, w małżeństwie, drużynie sportowej, przyjaźni czy w pracy – gdy wysiłki, żeby wszyscy byli nienaturalnie mili, spowodowały rozkład, a także takich, gdy zdrowa rywalizacja przyniosła dobre wyniki. Rozważmy dwa przykłady.

Przewodnicząca pewnej komisji rządowej jest wręcz agresywnie uprzejma, zwłaszcza w stosunku do innej członkini komisji, której inteligencja nie zawsze jest dobrze widoczna, ponieważ kobieta ta ma dziecinną buzię i mówi bardzo cicho. Niedawno, podczas publicznego posiedzenia, Dziecinna Buźka zakomunikowała, że zamierza przekazać komuś część powierzonego jej zadania. Przewodnicząca pochyliła się ku niej. „Czy jesteś pewna, że to właściwa decyzja? – spytała powoli. – Martwię się o ciebie, skarbie. Czy to naprawdę to, czego ty chcesz?” Dziecinna Buźka, przyzwyczajona do chronicznych oznak lekceważenia, zapewne nie zwróciłaby na to uwagi, ale nagle dostrzegła zgorszoną minę jednego z członków komisji i w tym momencie uświadomiła sobie swoje tłumione uczucia. Mimo to była zbyt dobrze wychowana, żeby od razu zareagować. Później zgorszony członek komisji wysłał przewodniczącej gniewny mail. Po jego otrzymaniu ta zadzwoniła do Dziecinnej Buźki i z płaczem ją przeprosiła. „Płakała, bo uważała, że w kontakcie ze mną łzy okażą się skuteczne – uważa Dziecinna Buźka. – Dałabym się nabrać, gdyby uwierzyła, że w jej zachowaniu nastąpiła rzeczywista zmiana.” Podczas następnego posiedzenia przewodnicząca nadal traktowała ją z góry.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>