NIEBIESKA PARA

Biznesmenom trudno przełknąć koncepcję bycia miłym, nawet w celach strategicznych lub manipulacyjnych, choć w istocie nie powinna ona budzić zdziwienia. Wszyscy przecież znają wartość osobistego kontaktu czy utrzymywania dobrych relacji z współpracownikami. Inteligentne organizacje zawsze – choć czasem w niezbyt wymyślny sposób – usiłują wręcz realizować tę ideę w korporacyjnej praktyce.

Ken Wine, dziś handlowiec w Land’s End, zaczął pracować już jako dzieciak i pierwszą posadę dostał w galwanizerni na Rhode Island: „Nowy pracownik dostawał dwu- dziestolitrowe wiadro z napisem «niebieska para», a potem kazano mu iść do księgowości odebrać niebieską parę. W biurze jej nie mieli, więc odsyłali cię do produkcji, a stamtąd do kolejnego działu. Podczas tej wędrówki ludzie pytali cię, kim jesteś i co robisz. Wszystkich poznawałeś, choć jednocześnie było to trochę upokarzające. Jeśli nie miałeś poczucia humoru, to nie było tam dla ciebie miejsca”.

Ellen Moore tak wspomina początek pracy w dziale marketingu w zakładach W.L. Gore’a w Maryland: „dali mi listę pięćdziesięciu nazwisk i powiedzieli «musisz tych wszystkich ludzi poznać»”. Przez pierwsze pół roku jej praca praktycznie sprowadzała się do pogaduszek i obserwowania, co robią inni. Każdy ekspert od organizacji i wydajności pracy z pewnością zawyłby ze zgrozy.

Jednym z pierwszych poważnych zadań, jakie przydzielono Moore, było przygotowanie kampanii reklamowej nowego produktu z goreteksu, nazwanego Pac-Lite, którego główną zaletą było to, że zajmuje mniej miejsca w torbie podróżnej. Dwa dni przed rozpoczęciem kampanii ktoś wpadł na pomysł, by włożyć próbki Pac-Lite i produktów konkurencji do szklanych cylindrów, przycisnąć je tłokami i zademonstrować, że Pac-Lite daje się ścisnąć znacznie bardziej. Ktoś mógłby oczywiście pomyśleć, że gdyby Moore poświęciła mniej czasu na gadanie, a więcej na planowanie kampanii, taideaprzyszłabyjej do głowy wcześniej. Co jednak zdarzyło się dalej?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>