NIEBIESKA PARA CZ. II

„Poszłam do faceta od konserwacji maszyn, który naprawiał wszystkie urządzenia w fabryce. Wiele razy z nim rozmawiałam, pytałam, co robi w weekend: ot, takie poga- duszki. Potrzebowałam kilku ciężarków i chciałam, żeby ładnie wyglądały i gładko opadały w cylindrach. Powiedziałam mu, że do targów zostały już tylko dwa dni. Otworzył oczy szeroko, bo miał inne rzeczy do zrobienia, a to wymagało starannego przemyślenia, zupełnie jak naukowy eksperyment. «Dla ciebie to zrobię» – obiecał jednak i dotrzymał przyrzeczenia. Zrobił to dlatego, że przedtem nawiązały się między nami osobiste relacje.”

W Chinach kontakty biznesowe i społeczne zależą od starannie wykalibrowanego systemu wzajemnych prezentów i usług, zwanego guanxi (co dosłownie oznacza „związki”). Guanxi decyduje o wszystkim, od zwycięstwa w przetargu na kontrakt wart wiele milionów dolarów po kupno świeżej ryby na targu. Nawet w wazeliniarskim i bezwzględnym świecie amerykańskich banków inwesty- cyjnych niektórzy rozumieją, że opłaca się być miłym, i to nie tylko w stosunku do tych na wyższych szczeblach hierarchii. „Mądry makler od pierwszego dnia docenia wartość dobrych stosunków z ludźmi od ksero – piszą John Rolfe i Peter Troob w książce Monkey Business, w której wspominają swoją pracę w banku inwestycyjnym Donald- son, Lufkin & Jenrette. – Rozsądny makler smaruje tryby maszynerii, nawet jeśli akurat niczego nie potrzebuje. Co kilka tygodni zamawia pięć lub sześć pizz i dwie posyła do ksero. Raz na miesiąc idzie do sklepu i przywozi skrzynkę piwa dla obsługi ksero. Na Boże Narodzenie wpycha po dwadzieścia dolarów do kieszeni co ważniejszych ludzi z działu kserograficznego i w ten sposób zyskuje ich życzliwość. Albo wpycha po pięćdziesiąt dolarów i zyskuje dwa razy więcej życzliwości. Ale gdy kiedyś się zdarzy, że na gwałt potrzebne jest kilka kopii ważnych dokumentów, zlecenie mądrego maklera ląduje na pierwszym miejscu. Natomiast nie tak dobrze wychowany makler zapluwa się ze złości, bo jego zlecenie zostało wykonane trzy godziny po ostatecznym terminie. Ręka rękę myje.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>