MAKIAWELICZNE MAŁPY CZ. II

W miarę jak na drzewie ewolucyjnym naczelnych zbliżamy się do ludzi, manewrowanie w walce o status najwyraźniej tylko przybiera na sile. Biolog z Harvardu Richard Wrangham, który obserwował szympansy w Ugandzie i Tanzanii, tak pisze: „Dojrzały samiec podporządkowuje całe swoje życie kwestiom statusu. Jego próby osiągnięcia i utrzymania pozycji alfy są chytre, uparte, energiczne i pochłaniają mu mnóstwo czasu. Mają wpływ na to, z kim wędruje, kogo iska, gdzie spogląda, jak często się drapie, dokąd idzie i o której wstaje. Nerwowe samce alfa wstają wcześniej i często budzą pozostałych przesadnymi demonstracjami agresji. Zachowują się tak nie z powodu skłonności do przemocy dla samej przemocy, lecz pod wpływem różnych emocji, które w przypadku ludzi określamy jako «dumę» lub, co brzmi nieco gorzej, «arogancję»”.

Teraz proszę przeczytać poprzedni akapit, zamieniając „samiec” na „ambitny menedżer”. Można byłoby go wykorzystać niemal bez żadnych zmian w biogramach biznesmenów, jakie czytujemy w „Wall Street Journal” czy „Financial Times”.

Konsultanci od spraw zarządzania na ogół powstrzymują się od wskazywania godnych uwagi i pouczających analogii między hierarchicznym zachowaniami ludzi i innych naczelnych między innymi dlatego, że nie chcą urazić tych, którzy im płacą. Nawet bez wciągania małp do rozważań, społeczna dominacja jest bardzo delikatnym zagadnieniem. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, może spróbować opowiedzieć kolegom, jak bardzo chciałby nimi kierować. Co najmniej kilku uzna to za próbę „wejścia im na głowę”.

Zagadnienie dominacji w świecie biznesu jest często ignorowane również dlatego, że jest to stosunkowo nowy temat badań. Takie określenia jak „porządek dziobania” i „samiec alfa” nie mają nawet stu lat, a „samica alfa” jest jeszcze młodsza. Na istnienie „pragnienia dominacji” zwrócił uwagę w latach trzydziestych młody prymatolog Abraham Maslow, który badał szympansy i inne małpy żyjące w niewoli. Maslow stał się później bardzo cenionym psychologiem i jednym z najsławniejszych teoretyków zarządzania i wiele pisał o motywacjach ludzkich działań. Jego „hierarchia potrzeb” jako wyjaśnienie motywów, którymi kierują się ludzie w pracy, stała się konwencjonalną mądrością wszystkich menedżerów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>