Kariera Honusa Wagnera

Podobnie jak większość dwudziestowiecznych biologów De Waal początkowo sądził, że życie szympansów polega na nieustannej walce o władzę i przywileje. Szybko przekonał się jednak, że to nie najsilniejsi wygrywają. Obserwując takie zwierzęta, jak Yeroen, de Waal stwierdził, że szympansy realizują dążenie do władzy, raczej iskając się

Honus Wagner – jedna z największych sław amerykańskiego baseballu. Tyle że szczyt kariery Wagnera przypadł na schyłek XIX wieku, więc jego rękawica wystawiana w Hall of Famę rzeczywiście pod koniec XX wieku nie musiała się już prezentować najlepiej (przyp. red.). wzajemnie, wyświadczając sobie przysługi, nawiązując i podtrzymując sojusze ze znajomymi i członkami rodziny oraz stosując inne mniej lub bardziej godne pochwały metody. Gdy nawet dochodzi do walki, zwykle usiłują później doprowadzić do zgody: wyraźnie preferują pokój. O tym, kto zostanie alfą, decydują umiejętności społeczne, nie zaś siła i wielkość. „Całe rozdziały z Machiavelliego pasują jak ulał do życia szympansów” – napisał de Waal w Chimpan- zee Politics, relacji z badań prowadzonych w Arnhem.

Ten tytuł podsunął mu przyjaciel i mentor, autor Nagiej małpy Desmond Morris. Morris wspomina, że słowo „polityka” nie było wówczas używane przez badaczy zwierząt i de Waal początkowo miał poważne wątpliwości, ale „ostatecznie przyznał, że tak właśnie należy określić to, co badał”. Jeśli Książę Machiavelliego to pierwszy szczery opis walki o władzę i manipulacji w ludzkiej hierarchii, to Chimpanzee Politics jest pierwszą książką, która dowodzi, że takie zachowania są głęboko zakorzenione w naszej ewolucyjnej historii.

Oto niektóre z „niezliczonych i niekończących się” manewrów społecznych, zaobserwowanych przez de Waala: Szympansy o wysokiej pozycji czasami spiskują, (tak jak Nikkie i Yeoren) w celu zdyskredytowania potencjalnego rywala. Rutynowo wciągają inne małpy do koalicji (jak menedżer odciągający na bok potencjalnego sprzymierzeńca po naradzie), a następnie kultywują takie przymierza, żeby przejąć władzę i odeprzeć ewentualne ataki. Osobniki podporządkowane również zawierają sojusze, żeby wspólnie utemperować zachowanie tych dzierżących władzę. Jeśli samiec alfa jest zbyt brutalny, koalicja samic wspiera jego rywala i zmusza go do odejścia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>