W JEDNOŚCI SIŁA CZ. II

Historia stosunków między przełożonymi i pracownikami to w znacznej mierze dzieje koalicji tworzonych przez podwładnych w celu wyrównania sił obu stron. Robimy to na różne sposoby, na przykład korzystając z pomocy związków zawodowych albo zbiorowych pozwów przeciw pracodawcom. Pilnie czytamy też ustawy o równości szans przy zatrudnianiu i o seksualnym molestowaniu. Poza tym opowiadamy dowcipy i powtarzamy plotki. Może się wydawać, że te metody są szczytowym osiągnięciem ewolucji, ale w rzeczywistości inne naczelne sporo mogłyby jeszcze nas nauczyć w dziedzinie zawiązywania koalicji i życia w nich:

Śledź relacje między ludźmi. Gdy prymatolodzy chcą ustalić, które szympansy współpracują ze sobą, obserwują, gdzie kto siada, kto kogo iska i jak często, jak zwierzęta dzielą się jedzeniem i jak pomagają sobie w przypadku konfliktu. Podczas zebrania zarządu można dowiedzieć się całkiem sporo, analizując, kto gdzie siedzi, w jakiej kolejności uczestnicy zabierają głos, kto z kim wymienia spojrzenia i jakie robi miny. Sojusznicy często nawet ubierają się podobnie.

Desmond Morris dowodzi, że sojusznicy wzajemnie podświadomie imitują język ciała, a zatem, obserwując postawę ludzi, można określić, kto należy do jakiego stronnictwa. „Jeśli trzy osoby z jednej grupy spierają się z pozostałą czwórką, to członkowie każdej z podgrup przybierają podobną postawę i podobnie się poruszają, tak aby odróżnić się od przeciwników. Czasami można nawet przewidzieć, że ktoś myśli o zmianie strony, nim jeszcze to zadeklaruje, ponieważ jego sposób poruszania się lub siedzenia zaczyna upodabniać się do postawy przyjmowanej przez drugi zespół. Mediator, który usiłuje kontrolować taką grupę, powinien przyjąć postawę pośrednią: to niewerbalny komunikat «Jestem neutralny!». Może na przykład spleść ramiona jak jedna strona i założyć nogę na nogę tak, jak druga.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>