JA CHCIEĆ CIASTKO!

W pewnym sensie bodźcem do sformułowania modelu zbliżenie/wycofanie była zdumiewająca skłonność możnych tego świata do zachowywania się w sposób społecznie nieakceptowalny. Deborah Gruenfeld pracowała wcześniej w jednym z magazynów zajmujących się problemami biznesu i kilkakrotnie uczestniczyła na przykład w spotkaniach w redakcji „Rolling Stone”, podczas których Jann Wenner, założyciel pisma, zajadał surowe cebule, które popijał wódką z butelki (trzeba dodać, że podobnego poczęstunku nie proponował jednak gościom). Z kolei podczas obrony pracy doktorskiej przyjaciela Cameron Anderson pewien profesor nie tylko wydłubał sobie wosk z ucha, ale również podniósł owo znalezisko do światła i starannie mu się przyjrzał. Wszyscy też chyba słyszeli, że prezydent Lyndon B. Johnson z upodobaniem przyjmował członków gabinetu, dziennikarzy i inne osoby podporządkowane, siedząc na sedesie.

Załatwianie funkcji fizjologicznych i zabiegów z zakresu higieny osobistej w obecności osobników podporządkowanych, na ogół uważane za dziwactwo jednego lub drugiego szefa, ma w rzeczywistości długą tradycję wśród alf. Zgodnie ze schematem zbliżenie/wycofanie, w ten sposób okazują oni, że są wolni od wszelkich hamulców. Obecny naczelny „New York Post” podczas posiedzeń zespołu redakcyjnego często odchodzi na bok i sika do zlewu w kącie pokoju. Prezes innej firmy podczas konferencji zwykle dłubie w zębach. Jeden z partnerów znanej firmy lobbystycznej z Nowej Anglii podczas spotkań z pracownikami niekiedy głośno pierdzi i nie komentuje tego faktu. Nie jest to spowodowane stanem zdrowia: nie zdarza mu się nic takiego, gdy przekonuje urzędników publicznych, by popchnęli jakąś sprawę wartą dwa miliony dolarów. Nie jest to również dowód swobodnych stosunków między nim i personelem. Wprawdzie on pierdzi, ale wszyscy w pokoju dobrze wiedzą, że im nie wolno. To jednostki podporządkowane muszą znosić znaki zapachowe pozostawiane przez alfę, nie na odwrót.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>