IDŹCIE I BOGAĆCIE SIĘ

Jedną z najbardziej znanych prób zdobycia dominującej pozycji, jakie zostały odnotowane w historii struktur społecznych, podjął szympans Mikę z Tanzanii, któremu początkowo trudno było wróżyć szybką karierę. Mikę jednak odkrył, że za pomocą pustych baniek po nafcie, których sporo zalegało na stacji badawczej Jane Goodall, można produkować straszny hałas. Co więcej, przekonał się, że może napędzić stracha szympansom o wyższym statusie, biegnąc w ich stronę z bańkami, które obijały się o krzaki i potwornie brzęczały. Według szympansich kryteriów, była to zrytualizowana agresja. Potrafił również przegonić przeciwników, po prostu mierząc ich ostrym wzrokiem i tłukąc dwiema bańkami o siebie. Niecałe cztery miesiące zajęło Mike’owi pokonanie ogłupiałych przeciwników i awans na pozycję samca alfa w stadzie.

Bezczelność, brawura i hałas są niekiedy użytecznymi instrumentami awansu w ludzkim środowisku w pracy. Na przykład, gdy Carly Fiorina rozpoczynała swą menedżerską karierę w firmie Lucent, otrzymała polecenie wzięcia w karby pracowników niedawno przejętej firmy, którzy na zbyt wiele sobie pozwalali: do tej pory obowiązywała tam kultura macho i pracownicy lekceważyli nowych szefów, których uważali za zniewieściałych mięczaków. Co zrobił Lucent? Zarząd postanowił stawić czoło stereotypom i wyznaczył do realizacji tej misji kobietę w spodniach. W książce Perfect Enough George Anders opisuje, jak Fiorina wygłaszała inauguracyjne wystąpienie – początkowo mówiła łagodnie, ale stopniowo stawała się bardziej macho niż jej słuchacze. „My, w Lucent, uważamy was za bandę nieokrzesanych kowbojów – powiedziała w końcu. – Wy prawdopodobnie sądzicie, że jesteśmy bandą palantów. Myślę, że powinniśmy się lepiej poznać.” W tym momencie Fiorina wyszła zza mównicy, tak aby wszyscy mogli zobaczyć absurdalnej wielkości wybrzuszenia w okolicy jej krocza. (W rzeczywistości były to skarpet- ki męża, ale któż mógł wiedzieć?) „Nikt nie ma takich jaj jak my” – powiedziała.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>