IDŹCIE I BOGAĆCIE SIĘ CZ. II

Efekt był podobny do tego, jaki osiągnął Mike za pomocą baniek po nafcie, gdy jego przerażeni rywale z wrzaskiem uciekli na drzewa. To był pokaz brawury. Chytrze obmyślony żart z siebie i słuchaczy sprawił, że natychmiast wszyscy zapomnieli o swoich uprzedzeniach. Fiorina później została prezesem Hewletta-Packarda i przez pewien czas była jednym z najbardziej wpływowych ludzi biznesu na całym świecie, ale ten nadmiernie konfrontacyjny styl ostatecznie spowodował jej upadek.

Mike i Carly Fiorina stanowią intrygujące przypadki potwierdzające nową, intrygującą teorię, kto i jak zdobywa władzę oraz jak władza wpływa na samych przywódców i na ludzi z ich otoczenia. Nie, wyróżnikiem nie są wielkie jaja ani bańki po nafcie. Oboje natomiast wyróżniają się posiadaniem rzadkiej i cennej właściwości, która w ramach teorii znanej jako „approach/inhibition theory of power” (co można przetłumaczyć „teoria władzy «zbli- żenie/unikanie»”) nazwać należy „osobowością typu «szybko do przodu»”. To nowe podejście do kwestii przywództwa stosunkowo niedawno (w 2003 roku) zaproponowali Dacher Keltner z University of California w Berkeley, Deborah Gruenfeld ze Stanford Graduate School of Business

Carly Fiorina, dziś już była prezes Hewletta-Packarda, była pierwszą kobietą prezesem (CEO) spółki zaliczanej do grupy największych firm w rankingu Fortune 100. Podczas pięcioletnich rządów w HP otrzymała większość najbardziej liczących się tytułów i nagród biznesowych. Przyjmowali ją prezydenci państw oraz niemal wszystkie koronowane głowy. Jej oceny kształtowały wskaźniki największych giełd świata. Carly, obok Madonny, Oprah (Winfrey), Hillary (Clinton) oraz Condoleezzy (Rice), uznawana była za jedną z najsławniejszych kobiet w historii Ameryki. Jej odwołanie było jedną z najgłośniejszych dymisji 2005 roku w światowym biznesie. Nie wypadła jednak zupełnie z gry: w listopadzie 2005 została dokooptowana do zarządu niedawno powstałej (w wyniku fuzji) amerykańskiej korporacji Cybertrust, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa (przyp. red.). i Cameron Anderson z New York University Stern School of Business.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>