Hierarchia motywuje ludzi

Założycie JetBlue David Neelman też praktykuje taki styl przywództwa oparty na bezpretensjonalnym przykła- dzie: wszyscy pracownicy JetBlue mają obowiązek sprzątać samoloty, którymi latają, nawet jako pasażerowie podczas urlopu. Neelman sam zbiera zostawione gazety, torby zużyte przez pasażerów cierpiących na chorobę lokomo- cyjną i inne śmieci. Tak samo robią piloci.

Hierarchia motywuje ludzi. W ostatnich latach częściej spotyka się opisy, jak hierarchia zniechęca ludzi, zwłaszcza gdy kleptokraci na górze zagarniają nieproporcjonalnie dużą część zysków. Jednak żaden zdrowy na umyśle akcjonariusz nie proponuje pozbycia się hierarchii w celu rozwiązania tego problemu.

Nierówność rang i przywilejów, jeżeli tylko pozostaje pod kontrolą, jest jednym z czynników, które skłaniają ludzi do przychodzenia do pracy codziennie rano. Drobne oznaki statusu – służbowy samochód, dobrze brzmiący tytuł, szacunek okazywany przez podwładnych – zachęcają nas do starań o awans. „Przywileje stanowią potężną siłę motywującą, zwłaszcza dla młodszych członków zespołu – uważa wiceprezes General Motors Robert A. Lutz. – Gdy zaczynałem karierę, marzyłem o tym, żeby mieć własne miejsce parkingowe, i ciężko pracowałem, żeby na nie zasłużyć”.

Jack Welch chciał zrezygnować ze swej pierwszej pracy w General Electric po pierwszym roku nie dlatego, że podwyżka o tysiąc dolarów rocznie była obiektywnie niska, ale dlatego, że taką samą podwyżkę otrzymali dwaj inni młodzi menedżerowie, którzy zostali zatrudnieni równocześnie z nim. Welch uległ dopiero wtedy, gdy jego bystry szef zorientował się i zaoferował mu dodatkowe dwa tysiące. Była to normalna rywalizacja młodych szympansów, które przyglądają się orzechom swych sąsiadów. Welch również liczył płytki na suficie swego pokoju, żeby sprawdzić, czy jego gabinet rośnie wraz z pozycją w firmie. .. i to szybciej niż pokoje rywali. Można się śmiać z tego ducha rywalizacji, ale z pewnością to dzięki niemu Welch doszedł na szczyt. Gdy już sam został CEO, świadomie prowadził politykę nieegalitarnego rozdziału zachęt i zakresu odpowiedzialności, a GE osiągnął niezwykłe sukcesy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>