Funkcjonowanie człowieka w organizacji

Nie ma żadnego łatwego rozwiązania tego problemu – można tylko postarać się lepiej zrozumieć istniejącą sytuację. Dotychczas postępowaliśmy tak, jakby nasze zachowanie nie zależało od uwarunkowań biologicznych. „Już Marks pisał o znaczeniu ostatnich kilkuset lat naszej historii – zwraca uwagę Deborah Waldron, profesor zarządzania i relacji pracowniczych z University of Auckland w Nowej Zelandii. – A co z tysiącami, a nawet milionami lat naszej zapomnianej historii?” Musimy zdawać sobie sprawę z zakodowanych w naszych genach predyspozycji, które ukształtowały się w ciągu tych zapomnianych eonów, tak byśmy mogli wykorzystać je, by stać się bardziej ludźmi, a może nawet, by przynosiły nam zyski. Jeśli nie nauczymy się nad nimi panować, to milcząco zgodzimy się, by naszym zachowaniem ślepo kierował wewnętrzny, małpi mózg. W tej książce chcę zaproponować zupełnie nowe spojrzenie na funkcjonowanie człowieka w organizacji. I dlatego sięgam do dość niekonwencjonalnych źródeł:

Wykorzystuję metodologię zaczerpniętą z badań eto- logicznych i antropologicznych. Przedstawiciele tych dyscyplin naukowych zwykle najpierw obserwują zwierzęta (lub ludzi) przez tysiące godzin i dokładnie notują, kto komu co i jak często robi. Biolodzy już zaczęli zacierać linię oddzielającą ogród zoologiczny od współczesnej organizacji (nikogo dziś nie dziwią artykuły naukowe o takich tytułach jak Zapłata za pracę wśród małp lub Ekonomia usług w społeczności szympansów). Przyłożyli się do tego również ekonomiści, na przykład przyjmując strategie żerowania u zwierząt jako model procesu podejmowania decyzji ekonomicznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>