Funkcjonowanie człowieka w organizacji – kontynuacja

Antropolodzy również przekonali się, że metody wypracowane w Bongo-Bongo doskonale nadają się do prowadzenia obserwacji w Dolinie Krzemowej. „Może pan słyszał opowieści o plemieniu Arioi z Tahiti – mówi Karen Stephenson, antropolog badający korporacje. – Członkowie plemienia są podzieleni na siedem klas, różniących się rozmaitymi tabu, które stają się coraz bardziej złożone w miarę, gdy ktoś awansuje w hierarchii. Każdy, kto chce dołączyć do plemienia, musi ubierać się dziwacznie i zachowywać tak, jakby był chory psychicznie. Czy nie przypomina to panu pewnych rytuałów doskonale znanych ze świata biznesu?”

Współczesna nauka pozwala nam sięgnąć głębiej niż powierzchowna obserwacja zewnętrznych zachowań. Możemy przyglądać się temu, co dzieje się „wewnątrz” ludzi lub zwierząt podejmujących określone działania. Dziś ekonomiści często współpracują z neurologami wykorzystującymi technikę jądrowego rezonansu magnetycznego (MRI), co pozwala śledzić aktywność mózgu w czasie eksperymentów z zakresu teorii gier. Czego można się w ten sposób dowiedzieć? W jednym z takich badań stwierdzono na przykład, że pragnienie nagrody powstaje w jądrze półleżącym, tym samym regionie mózgu, który odpowiada za chęć picia alkoholu lub zażywania narkotyków. Zbadano również, jak mózg reaguje na nagrody i dlaczego nieprzewidywalne nagrody mogą silniej motywować ludzi niż regularna płaca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>