FIZJOLOGIA WALKI 0 DOMINACJĘ

Pierwsza rzecz, jaka następuje podczas walki o dominację, jeszcze nim ktoś sobie uświadomi zagrożenie, to reakcja ciała. Zmysły stale wypatrują zagrożenia i automatycznie rejestrują groźne sygnały – mowę ciała lub wyraz twarzy osób z otoczenia. Szef marszczy brwi i warczy: „Musimy porozmawiać. I to zaraz”. Po upływie jednej dziesiątej sekundy od pierwszego sygnału zagrożenia – grymasu, niecierpliwego, gniewnego gestu, tonu głosu – następuje reakcja ciała migdałowatego i innych ośrodków mózgu. Znacznie więcej czasu, aż pół sekundy, potrzebuje na reakcję powolny region mózgu odpowiedzialny za myślenie werbalne. W tym momencie organizm już działa.

Niektóre zrytualizowane demonstracje, takie jak wywołujący skojarzenia z dzikim kotem widok dodge’a Du- rango, są na swój sposób piękne, ponieważ nigdy nie docierają do poziomu świadomości. Mimo to ludzie instynktownie na nie reagują. Gruczoły nadnercza pośpiesznie pompują hormon alarmowy, epinefrynę (znaną także jako adrenalina), w celu pobudzenia do działania mięśni i różnych organów wewnętrznych. Równocześnie dziesięć tysięcy niewielkich odgałęzień współczulnego układu nerwowego wysyła norepinefrynę do żołądka, ślimaka, śluzówki ust i podniebienia, jelit oraz innych mięśni, między innymi do zwieracza odbytu, który się zaciska. Puls przyśpiesza. Tętnice się zwężają. Ciśnienie krwi wzrasta. Żołądek się kurczy. Twarz robi się gorąca. Zdarza się, że jeżą się włosy – tak jak u lwa, który stroszy grzywę przed atakiem (niestety, w przypadku nagiej małpy efekt jest mizerny). Jeśli dyskusja zmierza do konfrontacji, przeciwnicy często nieświadomie zaciskają pięści.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>