FIRMA TO PRAWDZIWE ZOO CZ. II

Te nadużywane przenośnie nie mają w sumie wiele wspólnego z prawdziwym światem: życie zwierząt nie jest tak proste, jak się nam wydaje, a życie pracowników korporacji aż tak złożone, jak przywykliśmy sądzić. Choć te dwa światy mają wiele wspólnego i to nie tylko pod najbardziej oczywistymi względami. Naprzykład, agresywni biznesmeni często posługują się „zwierzęcymi” analogiami, ponieważ (mylnie) uznają, że to odpowiedniki cytatów ze Sztuki wojny (tyle że wojny prowadzonej innymi środkami). Idea stad zwierząt rządzonych przez „demoniczne samce”, demonstrujące „kły i pazury czerwone od krwi”, pasuje do pewnej wizji świata biznesu: „Tak, to naprawdę cholerna dżungla!”. Proszę mnie źle nie zrozumieć. To bardzo intrygująca wizja i, pisząc tę książkę, będę się do niej często odwoływał. Podobnie jak mój nowy znajomy – szef departamentu Ameryki Północnej – wszyscy czasem lubimy ostre starcia, choć raczej wolimy przyglądać się im z bezpiecznej odległości.

Zarazem jest to jednak podejście ograniczone i pod wieloma względami błędne. Oto czego moglibyśmy się nauczyć, gdybyśmy tylko chcieli nieco dokładniej rozpoznać reguły panujące w świecie zwierząt: nawet szympansy poświęcają na agresywne zachowania tylko pięć procent swojego czasu, natomiast aż jedną piątą pochłania im iskanie najbliższych, znajomych, a nawet osobników podporządkowanych. Często zaś po walce z innym członkiem stada robią co się da, by doprowadzić do zgody. A dlaczego warto interesować się, jak swoje konflikty rozwiązują szympansy? Otóż dlatego, że nasze i ich zachowania społeczne wykształciły się w toku ewolucji od wspólnych przodków i nadal rządzą nimi bardzo podobne zasady. (W dalszej części książki opisuję na przykład, jak lepsze zrozumienie istoty zgody pozwoliło pewnej firmie zaoszczędzić 75 milionów dolarów, tyle bowiem musiałaby wydać na prawników i ubezpieczenie.) Nawet w codziennym życiu spotykamy szefów, którzy – niczym szympansy alfa – przekraczając wszelkie granice rozsądku, bez przerwy atakują podwładnych. Lepiej by im się powodziło i w życiu, i w interesach, gdyby zrozumieli, że nawet „głupia małpa” potrafi czasem zrobić bardzo wiele, żeby po zakończonym sporze odtworzyć pierwotną harmonię.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>