Eksperyment laboratoryjny to nie to samo co prawdziwe życie

Znacznie poważniej brzmi natomiast zarzut, że eksperyment laboratoryjny to nie to samo co prawdziwe życie. W badaniu w Claremont chodziło o kieszonkowe, nie zaś o kontrakt wart pięćdziesiąt milionów dolarów. A mimo że stawka była tak niska, tylko trzy czwarte decydentów nr 1 okazało wielkoduszność.

Co można powiedzieć o pozostałych? Czy skąpcy byli po prostu racjonalnie działającymi Homo economicus, którzy w przyszłości niechybnie rozpoczną karierę jako menedżerowie średniego szczebla? Również nie wszyscy decydenci nr 2 odwzajemniali zaufanie, choć poziom oksytocyny sugerował, że powinni. Pewien nr 2 stał się znany w laboratorium jako „Gruby Łajdak” (był tak otyły, że technik zmarnował cztery igły, nim wreszcie udało mu się pobrać krew do analizy). W trakcie wywiadu badacz spytał go, z jakiego powodu jest aż tak radosny, a wtedy Gruby Łajdak pochwalił się, że właśnie dostał trzydzieści dolarów i nie oddał ani centa. Według Żaka poziom oksytocyny po eksperymencie był u niego bardzo wysoki. „Stłumił jednak jej wpływ, jakoś ją wyłączył.” Oksytocyna zatem zachęca do okazywania zaufania, ale do niczego nie zmusza.

Gdy prasa opisała wyniki z Claremont, korespondenci na pewnej internetowej witrynie ekonomicznej sceptycznie żartowali, że od tej chwili będą prowadzili negocjacje tylko wtedy, gdy druga strona golnie sobie oksytocyny. Kilku spekulowało o wykorzystaniu w przyszłości farmaceutyków z oksytocyną, a nawet „napojów podwyższających poziom oksytocyny”, co mogłoby pomóc w umacnianiu więzi grupowych. (W rzeczywistości bariera krew-mózg sprawia, że realizacja tego planu współczesnymi metodami byłaby bardzo trudna.) Jeden z komentatorów dość cynicznie dodał, że przecież wcale nie trzeba czekać: „Ten plan można zrealizować bez uciekania się do zaawansowanych metod. Następnym razem podczas negocjacji pokaż przeciwnikowi ślicznego niemowlaka. Sam natomiast skoncentruj uwagę na śmierdzącej pieluszce”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>