EGOISTYCZNE PODSTAWY WIELKODUSZNOŚCI

Bycie miłym – choćby nawet ze względów strategicznych -jest zatem zachowaniem naturalnym wśród małp, maklerów i wielu innych stworzeń dotychczas uważanych za dzikie. Małpy zwykle żyją w grupach złożonych z rodziny i przyjaciół oraz dalszych znajomych i poświęcają nieprawdopodobnie dużo czasu na wzajemnie czyszczenie się i iskanie. Jedna małpa przez dwadzieścia minut głaszcze, pieści i czesze drugą, demonstracyjnie usuwając (zdarza się, że nieistniejące) grudki ziemi i owady. Beneficjent często wyciąga się wygodnie i zamyka oczy, pogrążając się w błogostanie. Wyleguje się jak rozpieszczony klient sanatorium – i to bardzo przyjemnego. Obserwując taką scenkę, doprawdy można pozazdrościć.

W ciągu ostatnich czterdziestu lat biolodzy poświęcili wiele czasu na próby znalezienia wiarogodnego wyjaśnienia, dlaczego pawiany i biznesmeni bywają dla siebie mili, szczodrzy, a nawet altruistyczni. Wiedzieli oczywiście, że takie rzeczy się zdarzają, ale z czysto darwinowskiej perspektywy nie potrafili tego wytłumaczyć. Świadczenie usług, dzielenie się jedzeniem i pomoc w wychowaniu cudzego potomstwa wiążą się z rezygnacją z pewnych zasobów, natomiast ortodoksyjny darwinowski twardziel powinien myśleć tylko o ich gromadzeniu. Jak głosi nalepka na zderzaku Humvee twojego sąsiada-kretyna, „Wygrywa ten, kto w dniu śmierci ma najwięcej zabawek”.

Biolodzy na ogół starają się wyjaśnić altruizm, odwołując się do egoizmu, co może wydać się zaskakujące. Jednak wielkoduszność nigdy nie stałaby się elementem ludzkiej natury, gdyby w jakiś sposób nie przynosiła korzyści osobnikom, które ją okazują. Skłonność do wielkoduszności musiała w jakiś sposób pomóc przetrwać naszym przodkom, dzięki czemu przekazali oni geny warunkujące takie zachowanie potomstwu. W przeciwnym razie zostałyby one stopniowo wyeliminowane z genetycznej puli ludzkości. Biolodzy przedstawili trzy różne wyjaśnienia altru- istycznego zachowania, wszystkie odwołują się jednak do tego samego modelu:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>