EGOISTYCZNE PODSTAWY WIELKODUSZNOŚCI CZ. II

Zgodnie z koncepcją wzajemnego altruizmu osobniki spełniają dobre uczynki w nadziei na rewanż. Naczelne nawiązują i podtrzymują stosunki społeczne, wzajemnie się iskając, co okazuje się metodą skuteczną. W razie konfliktu małpa, która była iskana, śpieszy z pomocą zagrożonemu partnerowi o wiele częściej niż inne osobniki. W przypadku ludzi zatrudnionych w tej samej firmie wzajemny altruizm zwykle nie zaczyna się od usuwania pasożytów gnieżdżących się na ciele. W naszych biurach rolę

Samochód marki Hummer, wielozadaniowy transporter kołowy HMMWV: standardowe wyposażenie armii amerykańskiej i snobów (przyp. red.). iskania pełnią przyjacielskie pogaduszki i uprzejme słowa (taką taktykę zastosowała Ellen Moore w WL. Gore) lub stawianie komuś pizzy. Niektórzy biolodzy dowodzą wręcz, że język wykształcił się przede wszystkim jako substytut iskania i stał się nową techniką tworzenia więzi społecznych. Nie jest zapewne przypadkiem, że w języku angielskim popularne jest powiedzenie Ja podrapię w plecy ciebie, a ty mnie” – trudno o lepszy opis wzajemnego altruizmu.

Koncepcja doboru krewniaczego głosi, że jednostki wyświadczają usługi swoim krewnym, ponieważ dzięki temu przynajmniej część ich genów zostanie przekazana następnemu pokoleniu. Z tego wynika, że nasza chęć pomagania innym powinna być proporcjonalna do stopnia pokrewieństwa. Pewien biolog powiedział nawet: „chętnie oddam życie za dwóch braci, czterech braci ciotecznych lub ośmiu kuzynów drugiego stopnia”. Jeśli ktoś sądzi, że to nie może mieć znaczenia we współczesnych organizacjach, to powinien wziąć pod uwagę, iż od 80 do 90% firm to przedsiębiorstwa rodzinne lub kontrolowane przez jedną rodzinę. To dotyczy również 185 firm z listy Fortune 500 (między innymi Johnson & Johnson, Marriott, Nordstrom i Wal-Mart), a także wielu firm z listy Fortune Global 500, takich jak BMW, SAP Suntory, Hutchinson Whampoa i J. Sainsbury.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>