EGALITARNE BAJKI

Welch twierdził zawsze, że nie cierpi różnych hierarchii, ale tak mówią wszyscy, jakby w głębi serca każdy był zaciekłym egalitarystą i entuzjastą merytokracji. Nawet Al Dunlap, znany jako „Piła Łańcuchowa”, chwalił się w swoich pamiętnikach, że „w jego otoczeniu nie istniała żadna groźna hierarchia”. (Niecałą stronę dalej opisał, jak rozszarpał jakąś bezradną firmę niczym „Godzilla atakująca Tokio”.)

Wielu naukowców nadal głosi tradycyjny pogląd, iż hierarchia jest czymś nienaturalnym, nowoczesnym wymysłem, narzuconym wolnemu i skłonnemu do braterstwa ludzkiemu duchowi. Co poniektórzy antropolodzy opisują różne prymitywne plemiona, podobne do tych, jakie tworzyliśmy w ciągu niemal całej ludzkiej historii, jako społeczności wręcz zaciekle egalitarne. Myśliwi, dźwigając do obozu upolowanego guźca, nie odcinają najlepszych kawałków dla siebie. Dzielą się sprawiedliwie ze wszystkimi członkami plemienia, a jeśli ktoś tego nie robi, sam zostaje poćwiartowany. Przywództwo również przechodzi z rąk do rąk, w zależności od tego, który członek plemienia najlepiej potrafi wykonać dane zadanie. Najlepszy tropiciel wysuwa się na czoło podczas polowania. Strażnik plemiennej mądrości przewodzi ceremoniom. Jednostki cieszą się autonomią. I wszyscy byliby bardzo niezadowoleni, gdyby jakiś pretendent do tytułu jefe próbował im narzucić, co i jak mają robić.

Sceptycy podejrzliwie oceniają koncepcję egalitarnych plemion pierwotnych, która jakoś dziwnie kojarzy się z opowieścią o szlachetnych dzikusach. Antropolodzy głoszący egalitarny ideał na ogół nie fatygują się, żeby wyjaśnić, jak to możliwe, że w ciągu milionów lat ewolucji żyliśmy w hierarchicznych grupach naczelnych, następnie na jakieś kilkaset tysięcy lat życia plemiennego zmieniliśmy się w zwolenników egalitaryzmu, po czym mniej więcej dwadzieścia tysięcy lat temu, w okresie rozwoju rolnictwa i gromadzenia bogactwa, stworzyliśmy jeszcze bardziej hierarchiczne społeczeństwo. Pewien autor, opisując taką ewolucję społeczną, mówił nawet o zwrocie o 180 stopni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>