Działanie oksytocyny

Rzecz jasna, to były żarty, ale fotograficzny odpowiednik tej techniki rzeczywiście przyczynił się kiedyś (w 1978 roku w Camp David) do udanego zakończenia negocjacji pokojowych między prezydentem Egiptu Anwarem Sada- tem i premierem Izraela Menachemem Beginem. Trzynastego dnia rozmów Begin definitywnie odmówił podpisania traktatu pokojowego. Wszyscy zaczęli pakować walizki i szykować się do wyjazdu. W tym momencie prezydent Carter, który był mediatorem podczas rozmów, zrobił dwie rzeczy, które później okazały się bardzo istotne.

Po pierwsze, przygotował nową wersję kluczowego dokumentu, usuwając pewne kontrowersyjne detale, ale nie zmieniając samej istoty traktatu. Następnie podpisał pamiątkowe zdjęcie całej trójki – Sadata, Begina i własne: prosił o nie Begin, bo chciał je dać wnukom. „Wiedząc o kłopotach, jakie mieliśmy z Izraelczykami – wspominał później – Susan [Clough, jego sekretarka] zaproponowała, że dowie się, jak mają na imię wnuki izraelskiego premiera, tak aby pamiątka była bardziej osobista.” Potem Carter poszedł do Begina, który siedział na werandzie swojej chatki.

To, co wówczas nastąpiło, stanowi wręcz wzorcową ilustrację działania oksytocyny. Tak wspomina Carter: „Podałem mu zdjęcia. Wziął je i podziękował. Przypadkiem rzucił okiem na trzymany w ręku plik i na fotografii na samym wierzchu dostrzegł imienną dedykację dla wnuczki. Wymówił jej imię na głos, a potem obejrzał po kolei wszystkie zdjęcia, powtarzając wypisane na nich imiona. Wargi mu drżały, a w oczach pojawiły się łzy. Powiedział kilka słów o każdym dziecku, zwłaszcza o jednym, które widocznie najbardziej kochał. Przez kilka minut rozmawialiśmy o wnukach i o wojnie: obaj byliśmy bardzo wzru- szeni”. Potem Carter zostawił Beginowi poprawioną wersję dokumentu końcowego z negocjacji i poszedł do Sada- ta, przekazać mu złe wieści. Gdy rozmawiali, zadzwonił premier Izraela i powiedział, że zmienił decyzję i jest gotowy podpisać traktat.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>