Działanie oksytocyny – kontynuacja

Oczywiście, byłoby nadmiernym uproszczeniem sugerować, że wystarczy tylko nieco oksytocyny, żeby doprowadzić do zgody między ludźmi. Dopiero zaczęliśmy badać neuroflzjologię zaufania i nie ma wątpliwości, że okaże się ona znacznie bardziej subtelna i złożona, niż sobie to wyobrażamy. Obecnie możemy stwierdzić, że nasza biologiczna konstrukcja skłania nas do współpracy co najmniej równie silnie, jak do wchodzenia w konflikty. Naszym standardowym wzorem zachowania, jako zwierząt społecznych, nie jest egoizm, lecz strategiczny altruizm.

W tym momencie nasuwa się oczywiste pytanie: jeśli grupa społeczna jest tak ważnym elementem tożsamości każdego z nas, jeśli relacje społeczne są tak istotne dla naszego poczucia komfortu, bezpieczeństwa i sukcesu i jeżeli dziś podstawowym społecznym środowiskiem jest miejsce pracy, to dlaczego tak często wracamy do domu wypaleni, niezadowoleni, a nawet nieszczęśliwi?

To był zwykły poranek na piaszczystej wyspie w rozległej, zalanej wodą delcie Okawango. Stado pawianów niespiesznie podążało w kierunku wybrzeża, a z nim wlokło się kilku naturalistów-podglądaczy. Wszyscy uważali na zwykłe afrykańskie niebezpieczeństwa – bawoły, słonie i lwy. Gdyby pawiany postanowiły przepłynąć na sąsiednią wyspę, musielibyśmy ruszyć za nimi wpław. Mieliśmy nadzieję, że nie będzie to jeden z tych paskudnych dni, gdy krokodyl atakuje niczym torpeda wystrzelona z głębiny. Bardzo nie chcieliśmy też zaskoczyć hipopotama, który mógłby kogoś stratować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>