DRESZCZYK ULEGŁOŚCI

Nie trzeba sięgać na szczyty świata wielkich korporacji, żeby dostrzec, jak dominacja wpływa na zachowanie podwładnych. Można to zaobserwować w każdej grupie i organizacji. Osobniki alfa na ogół przyjmują imponujące pozy lub używają wyniosłego tonu, gdy zwracają się do osób z otoczenia. Jednostki podporządkowane instynktownie zachowują się dokładnie przeciwnie. Wyrażają świadomość swego statusu odpowiednią postawą, tonem głosu, mimiką oraz słowami. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, jak gorliwie wysyłamy takie właśnie sygnały. Gdy ktoś zwraca nam na to uwagę, gorąco zaprzeczamy. Przecież ja nie podlizuję się szefom, nie traktuję ich inaczej niż zwykłych ludzi. Tak robią inni, nie ja! Tak zachowują się ludzie małego charakteru! Jednak naukowcy twierdzą, że w mniejszym lub większym stopniu wszyscy tak postępujemy, gdyż po prostu jest to automatyczna i nieświadoma reakcja na zachowanie alfy.

Zacznijmy od przykładu ze świata zwierząt. Szympansy niekiedy okazują uległość tak bezwstydnie, że trudno się nie uśmiechnąć na ten widok, ale również trudno nie do- strzec kłopotliwych porównań z naszymi służalczymi zachowaniami. Prymatolog Frans de Waal opisuje na przykład szybkie dyszenie (podobne do uległych westchnień „och, och, och” w stylu Kissingera) połączone z „przyjęciem postawy, w której szympans spogląda z dołu na osobnika, któremu okazuje hołd. Najczęściej zaczyna się od serii głębokich ukłonów, powtarzanych w takim tempie, że mówi się o nich «kiwanie się». Czasami «pozdrawiający» przynoszą różne przedmioty (liść, patyk), wyciągają dłoń do osobnika o wyższym statusie i całują go w stopy, kark lub pierś. Dominujący szympans reaguje na takie «pozdrowienia», prostując się, tak aby wydać się wyższym, oraz strosząc sierść. Prowadzi to do pojawienia się ostrego kontrastu między małpami, nawet jeśli w rzeczywistości są zbliżonej wielkości. Jedna niemal tarza się w pyle, druga w królewskiej pozie przyjmuje hołd”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>