Demonstracja dominacji przez ludzi

W świecie zwierząt można obserwować najróżniejsze zrytualizowane demonstracje. Jaszczurka Chlamydosau- rus kingi unosi się, rozkłada kryzę wokół gardła, a z jej otwartego pyszczka dobywa się groźny syk. Skunks wypina biało-czarny zad i groźnie unosi ogon. Rawka (Sąuilla empusa) rozczapierza szczypce, jakby chciała powiedzieć „Tak? Tylko spróbuj!”.

Ludzie również demonstrują dominację na wiele zry- tualizowanych sposobów, na przykład tupiąc nogą na psa i mierząc go gniewnym spojrzeniem. (Pies kuli się i chowa ogon pod siebie, co jest rytualną deklaracją „przepraszam, tylko mnie nie bij”.) Podobnie, gdy podczas konferencji szef pochyla się do przodu, coś z emfazą podkreśla, uderza ręką w stół lub zaczyna mówić niższym głosem, zapowiada wszystkim, że za chwilę może wybuchnąć. Alfy wśród szympansów, pawianów i ludzi czasami wygrywają walkę o dominację wyłącznie za pomocą ostrego spojrzenia – to zrytualizowane ostrzeżenie przed atakiem.

W pewnym eksperymencie badacze wychowywali małe małpki w izolacji, a następnie pokazali im zdjęcia rozgniewanych dorosłych osobników. Młode nigdy przedtem nie widziały wściekłej małpy, a zatem nie miały okazji nauczyć się, co taka mina oznacza, lecz mimo to wpadły w panikę. Dla młodych małp, a prawdopodobnie również dla ludzi, wyraz gniewu na twarzy jest naturalnym sygnałem ostrzegawczym, a reakcja „walcz lub uciekaj” wydaje się zakodowana genetycznie.

Firmy niekiedy świadomie dążą do tego, żeby ich produkty wyrażały taką zrytualizowaną demonstrację. Konsultant ds. marketingu Chryslera Clotaire Rapaille chwa- lił się, że dodge Durango został zaprojektowany tak, aby inni kierowcy mieli wrażenie, że spotkali na drodze dzikiego, drapieżnego kota z dżungli. „Silne zwierzę ma dużą szczękę, dlatego wymyśliliśmy wielkie błotniki” – powiedział Keithowi Bradsherowi, autorowi deklaracji ideologicznej SUV-ów High and Mighty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>