Bill George i jego kariera

Gdy jednak Davidson opowiada o wielkoduszności, szczęściu i współczuciu, sceptyk może się zastanawiać, jakie stanowiska wymagają dzisiaj takich cech charakteru. Trudno przynajmniej znaleźć te cechy w ofertach zatrudnienia. Medytacja wydaje się nieco zbyt marzycielska.

Warto zatem rozważyć jeden konkretny przykład. Gdy w 1989 roku Bill George zaczął pracować w Medtronics, firmie z Minneapolis produkującej stymulatory serca, jej wartość rynkowa wynosiła miliard dolarów. W roku 2001 George zrezygnował ze stanowiska prezesa i przeszedł na emeryturę, Medtronics produkowała wtedy znacznie szerszą gamę wyrobów i była powszechnie uważana – tak ocenił ją na przykład „The Economist” – „za najbardziej nowatorską i wrażliwą na potrzeby rynku firmę w bardzo konkurencyjnym sektorze sprzętu medycznego”. Wartość rynkowa korporacji wzrosła do 63 miliardów – to tempo rozwoju, jakim mógł się poszczycić IBM w swoich najlepszych czasach. „Business Week” umieścił George’a na liście dwudziestu pięciu najlepszych menedżerów, a Wharton School uznała go za jednego z najzdolniejszych liderów biznesu ostatniego ćwierćwiecza XX wieku.

George zaczął medytować w 1975 roku, gdy był jeszcze młodym prezesem z długą listą celów do osiągnięcia i wyraźną skłonnością do agresywnego traktowania podwładnych. Jak sam opowiada, był „niecierpliwy, nietaktowny i wzbudzał lęk”. Dzisiaj zapewnia, że takie cechy charakteru mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na działania organizacji. Medytacja pozwoliła mu jednak „zapanować” nad własnym zachowaniem oraz „modulować i łagodzić” stosowane metody. Dzięki niej łatwiej mu było skupić się na ważnych sprawach oraz osiągać istotne cele bez nadmiernego stresu.

W Medtronics uznał za swój cel, żeby 70 procent obrotów firma zawdzięczała artykułom wprowadzonym do produkcji w ciągu poprzednich dwóch lat. By zrealizować ten ambitny program, firma w ciągu jednego roku, bez żadnych wystrzałowych kontraktów, kupiła za 9 miliardów dolarów sześć innych przedsiębiorstw. Przyznacie, że tak odważna strategia może być źródłem silnego stresu? George opowiada, że w celu rozluźnienia się biega cztery lub pięć razy tygodniowo i regularnie chodzi na masaż, ale najlepszym odpoczynkiem pozostaje dla niego medytacja. Masaż usuwa źródła napięcia w ciele, natomiast medytacja eliminuje takie miejsca w mózgu. „Media opisują medytację jako coś dziwacznego – opowiada. – Nie rozumiem, dlaczego. Dla mnie to rzecz bardzo naturalna. Gdyby to było lekarstwo, niezaordynowanie jej powinno zostać uznane za błąd w sztuce lekarskiej.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>