AWANS NA POZIOM C CZ. II

To wszystko są przykłady walki o dominację różniące się od rywalizacji w cukierni tylko skalą. Pragnienie statusu i wysokiej rangi jest tak silne, że przez całe życie odtwarzamy sztywną hierarchię z placu zabaw. Nieustannie porównujemy, kto ma najlepszy pokój, największy budżet, najnowszy model BlackBeriy i wszystkie inne, nawet najdrobniejsze oznaki statusu w pracy.

„Gdy jesteś w Hollywood, musisz myśleć tak, jak myślą ludzie z Hollywood” – oświadczył niedawno pewien znany producent filmowy, po czym wyrecytował listę szczebli lokalnej hierarchii: „Ważny film z dużego studia, udany film niezależnego producenta, duża produkcja telewizyjna, dohry film artystyczny, zły film artystyczny, kiepski program telewizyjny, chałowate filmy, a na samym dole «celebrity boxing»”. Pretekstem do wygłoszenia tego komentarza było aresztowanie zapomnianego gwiazdora telewizji Roberta Blake’a, oskarżonego o zamordowanie żony. Producent wyjaśnił: „A czemu miałoby to nas obchodzić? Przecież tych ludzi nie zaproszono by nawet do Celebrity Boxing”.

Przypomniało mi to wyprawę do Botswany, gdzie odwiedziłem pewną uczoną obserwującą pawiany. Szczegółowo wyjaśniła mi hierarchię w stadzie, a na zakończenie wskazała wynędzniałego osobnika na uboczu. „Ten tam to Bob – powiedziała. – Jego nikt nie iska.”

Hierarchia jest tak powszechnym zjawiskiem wśród ludzi i zwierząt społecznych, ponieważ z natury jej pragniemy. Każde dziecko zaczyna od zajęcia miejsca w rodzinnej hierarchii, chroniąc się za plecami rodziców, którzy zapewniają mu jedzenie, opiekę i ochronę przed obcym światem. Z biegiem czasu przenosimy nasze poczucie zależności na inne osoby dorosłe, które sprawiają wrażenie, że pod jakimś względem wyrastają ponad otoczenie, a później na ludzi w naszym wieku. (Choć „wyrastanie” nadal ma znaczenie: według pewnych badań ponad połowa CEO firm z listy Fortune 500 ma powyżej metra osiemdziesięciu wzrostu.)

Program Celebrity Boxing od roku 2002 należy do najpopularniejszych programów stacji telewizyjnej FOX. Widownia przekracza 15,5 min widzów. Show ten przedstawia pojedynki bokserskie znanych osób, które walczą na prawdziwym ringu, w prawdziwym pojedynku. Najlepszą oglądalność miała walka pomiędzy Tonyą Harding (znana łyżwiar- ka), a Paulą Jones (jedna z kobiet oskarżających byłego prezydenta USA Billa Clintona o stosunki seksualne) (przyp. red.).

Jeśli mamy szczęście, zaczynając pracę, trafiamy pod opiekę mentora, który wprowadza nas w tajniki odpowiedniego zachowania w hierarchii. Uczymy się rywalizować z pracownikami z naszego szczebla, podobnie jak rywalizowaliśmy z rodzeństwem. Z biegiem czasu niektórym z nas udaje się zdominować pozostałych. Dla zwierząt społecznych, jakimi jesteśmy, ugrzęźnięcie w sztywnej strukturze hierarchicznej, zwłaszcza na dolnym szczeblu, to porażka. Jednak prawdziwą klęską, za sprawą której możemy na długie lata na dobre utknąć w destrukcyjnym układzie, jest dopiero eliminacja z sieci relacji społecznych. Telefon przestaje dzwonić. Ludzie nie dostrzegają nas na ulicy. Nagle orientujemy się, że jesteśmy samotni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>